1. Prezidenti tancujú aj na hrote ihly

Snímka: HN Pavol Funtál

Ak sa cítiš zbytočný, spomeň si, že Nemecko má prezidenta. Tak znie vtip, nad ktorým sa pousmejú len ľudia rozhľadení v zahraničnej politike. Ak na jednom póle stojí nemecká hlava štátu, z druhého pólu mu kontruje francúzska. V ktorej časti celého spektra sa nachádza status tej našej?

„Do zlatého dobrého stredu“ ho zaraďuje politologička Viera Žúborová z Bratislava Policy Institute. „Záleží však, samozrejme, na tom, aká autorita je na čele štátu, aké názory presadzuje, aká je jeho vlastná hodnotová a civilizačná orientácia,“ podčiarkuje.

Juraj Marušiak z Ústavu politických vied SAV pripomína, že Slovensko patrí medzi štáty s parlamentnou demokraciou. „Vo Francúzsku máme do činenia so silným prezidentským úradom, ktorý predstavuje protiváhu premiérovi a parlamentu. Slovenský prezident nemôže viesť rokovania vlády, nemôže odvolať premiéra iba na základe vlastného rozhodnutia. Preto má svojím postavením bližšie k nemeckému než k francúzskemu.“

Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity by si želal, aby postavenie slovenskej hlavy štátu bolo podobné nemeckému modelu. „V Nemecku je iba ceremoniálnou osobnosťou s minimom kompetencií. Tak slovenský prezident, ako aj nemecký navrhuje po voľbách niekoho do funkcie predsedu vlády, spolkového kancelára, avšak Spolkový snem môže jeho návrh odmietnuť a do 14 dní zvoliť niekoho iného.“ Náš prezident má pri kreovaní vlády voľnejšiu ruku, no ten „nezodpovedný by v tejto otázke mohol vyvolať ústavnú krízu“.

Pre HN sa vyjadril tiež ďalší z politológov, Jozef Lenč z UCM: „Jeho postaven

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy