Ako sa Európa obracia proti Židom

Snímka: SVERIGES RADIO

Desiatky zničených a nacistickými symbolmi pokreslených hrobov vo Francúzsku. Raketovo narastajúci počet protižidovských incidentov v Nemecku či Británii. A masová migrácia desaťtisícov európskych Židov do Izraela.


Aj toto sú dôsledky stupňujúcich sa antisemitských nálad v Európe. Prečítajte si, ktoré krajiny a regióny najviac bojujú s týmto fenoménom, kto za týmito útokmi stojí aj ako na to reaguje Izrael.

1. Aké incidenty zažíva okolie Štrasburgu?
„Je neuveriteľné, čo sa tu deje. Naše mestečko bolo vždy pokojné a k žiadnym konfliktom tu nedochádzalo. Zrazu sa o nás zaujímajú médiá po celom svete.“ Takto reaguje na prítomnosť novinárov päťdesiatnička Catherine z Quatzenheimu neďaleko hraníc s Nemeckom. Obec s takmer 800 obyvateľmi ležiaca v regióne alsaskej metropoly Štrasburg sa dostala na titulky svetových médií, keď viac ako 90 hrobov miestneho židovského cintorína počmárali dosiaľ neznámi vandali hákovými krížmi.


Okrem svastiky, teda pôvodne symbolu starých východných kultúr, ktorý zneužil pre svoju ideológiu nacistický vodca Adolf Hitler, boli na hroboch aj nápisy ako Plan Kalergi. Rakúsky gróf s československým občianstvom Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi bol v minulom storočí politikom, sociológom a zakladateľom Paneurópskej ún

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy