Ako sa Európa obracia proti Židom

Snímka: SVERIGES RADIO

Desiatky zničených a nacistickými symbolmi pokreslených hrobov vo Francúzsku. Raketovo narastajúci počet protižidovských incidentov v Nemecku či Británii. A masová migrácia desaťtisícov európskych Židov do Izraela.


Aj toto sú dôsledky stupňujúcich sa antisemitských nálad v Európe. Prečítajte si, ktoré krajiny a regióny najviac bojujú s týmto fenoménom, kto za týmito útokmi stojí aj ako na to reaguje Izrael.

1. Aké incidenty zažíva okolie Štrasburgu?
„Je neuveriteľné, čo sa tu deje. Naše mestečko bolo vždy pokojné a k žiadnym konfliktom tu nedochádzalo. Zrazu sa o nás zaujímajú médiá po celom svete.“ Takto reaguje na prítomnosť novinárov päťdesiatnička Catherine z Quatzenheimu neďaleko hraníc s Nemeckom. Obec s takmer 800 obyvateľmi ležiaca v regióne alsaskej metropoly Štrasburg sa dostala na titulky svetových médií, keď viac ako 90 hrobov miestneho židovského cintorína počmárali dosiaľ neznámi vandali hákovými krížmi.


Okrem svastiky, teda pôvodne symbolu starých východných kultúr, ktorý zneužil pre svoju ideológiu nacistický vodca Adolf Hitler, boli na hroboch aj nápisy ako Plan Kalergi. Rakúsky gróf s československým občianstvom Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi bol v minulom storočí politikom, sociológom a zakladateľom Paneurópskej únie. Podľa teórie konšpirátorov chcú svetoví lídri prostredníctvom jeho plánu a vďaka židovským peniazom spáchať genocídu európskych národov. Pomocou miešania rás sa má dosiahnuť absolútna nadvláda nad krajinami Európy a zavedenie takzvaného Nového svetového poriadku.


K podobným incidentom ako v Quatzenheime došlo aj na iných miestach veľkej aglomerácie Štrasburgu, kde do druhej svetovej vojny žila početná židovská komunita. V polovici decembra postriekali vandali 37 hrobov a pamätník holokaustu na židovskom cintoríne v takmer päťtisícovom mestečku Herrlisheim. Stalo sa to v rovnakom týždni, ako 29-ročný francúzsky občan alžírskeho pôvodu a islamistický radikál Chériff Chekatt zabil na vianočných trhoch v Štrasburgu päť ľudí a 11 ďalších zranil. Chekatta neskôr zastrelila francúzska polícia.

2. Ktoré vraždy Židov otriasli Francúzs

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy