Každý z prezidentov si podľa analytika zaslúži našu úctu

Snímka: TASR/Michal Svítok

Ktorý z bývalých prezidentov podľa vás najlepšie využil svoju funkciu?
Samostatná Slovenská republika má len štvrťstoročie a na jej čele doposiaľ stáli štyria prezidenti. Prvého volil parlament, ostatných občania v priamej voľbe. Každý z nich prispel svojím dielom k modernizácii štátu a etablovaniu Slovenska na medzinárodnej scéne a zaslúži si našu úctu. Móda vypichovania nedostatkov a kopania do prezidentov nám neprospieva.

Schuster aj Gašparovič mali politické skúsenosti, za pravého prezidenta politika sa zvykne považovať však Kováč. Prečo?
Prví traja prezidenti mali za sebou pôsobenie v náročnej vysokej politike. Kováč bol prvolezec, zakladal z nuly prezidentský úrad a jeho tradíciu. Navyše, prešiel testom necivilizovaných útokov zo strany mocibažného premiéra Mečiara a jeho súpútnikov. Ako jeho zahraničnopolitický poradca môžem povedať, že vo svojej role obstál so cťou. Sprevádzal som ho asi na 60 zahraničných cestách – od Bieleho domu po Peking či Tokio – a videl som, ako si ho svetoví lídri vážili. Jeho domáci zápas o charakter štátu po čase ocenili dokonca i jeho bývalí kritici.


Má na našom vstupe do EÚ či NATO podiel aj on?
Kováč zastáva

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy