Ako Európa grilovala Pellegriniho

Snímka: TASR

Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka, rozdeľovanie eurodotácií na poľnohospodársku pôdu či politické smerovanie Slovenska. To boli otázky, ktoré včera predpoludním najviac zaujímali poslancov Európskeho parlamentu počas ostrej diskusie s premiérom Petrom Pellegrinim v Štrasburgu.


Predsedu našej vlády europoslanci rozhodne nešetrili, miestami ho doslova grilovali. Prečítajte si, ktoré slovenské témy vyvolávajú v Európe najväčšie obavy.

1. Vyšetrovanie vraždy Kuciaka
Peter Pellegrini vo svojom vystúpení vyzdvihol pokroky, ktoré sa rok od vraždy Jána Kuciaka podarilo vyšetrovateľom urobiť. Napríklad to, že páchatelia tohto zločinu už sedia za mrežami, čakajú na skončenie vyšetrovania a následný súdny proces.


To však zástupcov europarlamentu ani zďaleka neuspokojuje. „Hovorili ste o vražde a o tom, čo ste vo vyšetrovaní tohto prípadu dosiahli. Nám to však pripadá nedostatočné. Okrem demisie bývalého premiéra Roberta Fica nevidíme na Slovensku žiaden veľký pokrok,“ povedal v diskusii španielsky europoslanec Esteban González Pons, ktorý v Štrasburgu reprezentuje Európsku ľudovú stranu.


Podľa českého europoslanca Pavla Svobodu, ktorý je predsedom výboru pre právne záležitosti, bol Pellegriniho prejav veľmi proeurópsky a Slovensko ukazoval ako partnerskú krajinu, ktorá chce byť aktívnou súčasťou Európskej únie. Vyznel však optimistickejšie, než sa dalo očakávať. „Aj z tohto dôvodu sa premiér v následnej diskusii dostal pod paľbu otázok, ktoré konfrontovali ním prezentované vysoké ideály s politickou realitou na Slovensku.“


Svoboda si podľa vlastných slov myslí, že Slovensko bude v otázke Kuciakovej vraždy súdené podľa výsledkov, a nie podľa slov. „Je možné, že sa podarí odhaliť vrahov. Pre Európsky parlament je však dôležité, aby boli odhalení tí, ktorí si vraždu objednali,“ doplnil najvyššie postavený český predstaviteľ v europarlamente.

2. Korupcia pri eurodotáciách
Druhou témou, ktorá rezonovala pri premiérovom včerajšom vystúpení v Štrasburgu, boli podozrenia z korupcie pri prerozdeľovaní európskych dotácií na poľnohospodársku pôdu. Nemecká europoslankyňa za Zelených Ska Kellerová vyhlásila, že politici v niektorých eu

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy