Prečo je z Arménska tiger Kaukazu

Snímka: Dreamstime

Najchudobnejšia zakaukazská krajina, ktorá s HDP 3 500 eur na osobu zaostáva za Azerbajdžanom bohatým na ropu aj priemyselne rozvinutejším Gruzínskom. Zároveň však štát, ktorý v uplynulých dvoch rokoch ekonomicky raketovo rástol. Jeho nová vláda ohlásila tento mesiac dramatické hospodárske reformy a do krajiny si čoraz častejšie začínajú hľadať cestu aj zahraniční investori.

V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítate, prečo trojmiliónové Arménsko predbieha v tempe hospodárskeho rastu celú eurozónu, s akými problémami musí bojovať aj aké kroky prichystalo, aby si zaslúžilo značku zakaukazského ekonomického tigra.

1. Ktoré problémy najviac trápia Arménsko?
„Najväčším problémom v našej krajine je nedostatok pracovných miest. Nezamestnanosť sa šplhá k 20 percentám. Zahraničné firmy tu rozširujú svoje investície len veľmi pomaly,“ vysvetľuje mi štyridsiatnik Vardan v maršrutke smerujúcej z jeho rodného mestečka Ečmiadzin do arménskej metropoly Jerevan.


Vardan je jeden zo státisícov Arménov, ktorí si prácu našli v Rusku. „Už takmer 15 rokov žijem striedav

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy