Prečo je z Arménska tiger Kaukazu

Snímka: Dreamstime

Najchudobnejšia zakaukazská krajina, ktorá s HDP 3 500 eur na osobu zaostáva za Azerbajdžanom bohatým na ropu aj priemyselne rozvinutejším Gruzínskom. Zároveň však štát, ktorý v uplynulých dvoch rokoch ekonomicky raketovo rástol. Jeho nová vláda ohlásila tento mesiac dramatické hospodárske reformy a do krajiny si čoraz častejšie začínajú hľadať cestu aj zahraniční investori.

V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítate, prečo trojmiliónové Arménsko predbieha v tempe hospodárskeho rastu celú eurozónu, s akými problémami musí bojovať aj aké kroky prichystalo, aby si zaslúžilo značku zakaukazského ekonomického tigra.

1. Ktoré problémy najviac trápia Arménsko?
„Najväčším problémom v našej krajine je nedostatok pracovných miest. Nezamestnanosť sa šplhá k 20 percentám. Zahraničné firmy tu rozširujú svoje investície len veľmi pomaly,“ vysvetľuje mi štyridsiatnik Vardan v maršrutke smerujúcej z jeho rodného mestečka Ečmiadzin do arménskej metropoly Jerevan.


Vardan je jeden zo státisícov Arménov, ktorí si prácu našli v Rusku. „Už takmer 15 rokov žijem striedavo v Moskve a v Jerevane. Na zimu som sa teraz vrátil do Arménska. V Jerevane sa snažím prežiť, ako sa dá. Na jar sa vrátim do Ruska, ale rád by som vyskúšal aj Západ. Európu, prípadne Ameriku.“

V Arménsku ide o typický jav. Krajinu dlhé desaťročia ovláda sivá ekonomika. Ľudia často pracujú načierno a snažia sa vyhýbať plateniu daní z už aj tak nízkych platov.

Veľkú časť príjmov tvoria peniaze, ktoré domov pošlú Arméni žijúci v zahraničí. To je aj prípad Vardana, ktorý na diaľku živí ženu a tri deti. Podľa oficiálnych údajov žije v Rusku 1,2 milióna Arménov. Neoficiálne odhady však hovoria až o troch miliónoch. V Spojených štátoch i má byť 1,5 milióna, vo Francúzsku pol milióna. V zahraničí má žiť celkovo dva- až trikrát viac Arménov než v domovskej krajine.

2. Čo chce nová vláda zmeniť?
Práve toto sa chystá zmeniť nová vláda premiéra Nikola Pašinjana. Tento mesiac predstavila 62-stranovú ekonomickú stratégiu, od ktorej si sľubuje ďalší razantný rast a výrazné zníženie počtu ľudí žijúcich pod úrovňou chudoby v krajine do štyroch rokov. „Po politickej revolúcii musíme nastoliť revolúciu ekonomickú,“ vyhlásil Pašinjan.

Jeho plány sú skutočne veľkolepé – aby vláda podporila rozvoj podnikania, najmenšie firmy budú buď úplne, alebo čiastočne oslobodené od platenia daní. Významne sa tiež zvýšia platy zamest

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy