Seriózni zahraniční investori sa rizikovým oblastiam vyhýbajú

Snímka: TASR/AP

Arménsko je najchudobnejšou zakaukazskou krajinou. V prvej polovici tejto dekády rástol jeho hrubý domáci produkt priemerne okolo troch percent ročne, v roku 2016 sa dokonca spomalil na 0,2 percenta. Predvlani však už prudko vystrelil na 7,5 percenta, minulý rok to bolo o 5,2 percenta. Kde vidíte príčinu tohto rastu, keď v tom čase sa už globálna ekonomika začala spomaľovať?
Pri malých nízkopríjmových ekonomikách, ako je tá arménska, je potrebné predovšetkým počítať s pomerne veľkou kolísavosťou dát. Niekedy sa nedá vylúčiť ani istá dávka politickej manipulácie s dátami. Domáce štatistické úrady sa totiž nie vždy tešia nezávislosti, akú majú vo vyspelých ekonomikách. Konkrétne Arménsko prežíva v posledných kvartáloch priaznivé obdobie tak z hľadiska domácej politiky, ktorá je pomerne umiernená, ako aj z hľadiska vonkajšieho prostredia. Tam patrí stále ešte slušný zahraničný dopyt, ale tiež niektoré špecifické faktory, ako sú silné remitendy od Arménov pracujúcich v zahraničí alebo napríklad vyššie ceny medi.

Do akej miery sú takéto rozvíjajúce sa ekonomiky závislé od globálneho hospodárstva?
Závislosť od vývoja vo svete nie je daná ani tak stupňom rozvoja ekonomiky, ako skôr jej veľkosťou a otvorenosťou

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy