6. Netreba čakať dovtedy, kým sa niečo stane

Snímka: HN/Peter Mayer

Minulý mesiac sa severom Slovenska prehnala snehová kalamita. Možno v nej nájsť paralelu s klimatickými zmenami?

Jedným z prejavov je striedanie dosť odlišných charakterov počasia. V tejto súvislosti sme v úvode aktuálnej zimnej sezóny mali nedostatok snehu. Po Vianociach začalo pravidelne snežiť. V horských oblastiach denne pribúdalo veľa snehu, až sa to skončilo na rozhraní druhého a tretieho januárového týždňa. Vtedy v Oravskej Lesnej snehová pokrývka dosiahla jeden až 1,3 metra. Tieto hodnoty boli zaujímavé, nie však rekordné.

Nám však miestni hovorili o výške takmer dva metre.

Niekde v záveji mohlo naviať aj dva a pol metra. Hovoríme o oficiálnych meraniach z meteorologickej stanice v Oravskej Lesnej.

Kalamita teda bola iba rozmar počasia?

Ako rozmar by som ju nehodnotil. Prúdenie vzduchu prichádzalo od severozápadu a trvalo veľmi dlho. Pri premenlivosti počasia prevládajúcej v strednej Európe je trvanie jedného typu poveternostnej situácie takto dlho nie úplne bežný jav. Podobne to bolo aj v Česku, Rakúsku či Nemecku.

Môžeme takéto vyčíňania očakávať častejšie?

S mimoriadnym počasím sa budeme stretávať čoraz častejšie. Častejšie by mali byť zmeny charakteru počasia z jednej krajnosti do druhej. Bude to na úkor bežného počasia. V princípe sa vytrácajú prechodné sezónne obdobia. Na jar môže počasie dlhšie pripomínať zimu, a potom sme svedkami rýchleho oteplenia a veľmi rýchlo nastupujúceho letného počasia. Identicky sa to môže stávať v priebehu jesene pri rýchlej zmene charakteru počasia od neskoro letného až takmer k zimnému.

Sme dostatočne pripravení na výkyvy počasia?

Treba realizovať adaptačné opatrenia. Aby sme v takýchto situáciách neprežívali stresy a aby sme vedeli, že niečo podobné sa môže stať. A aj sa stane. Musíme dokázať čeliť škodám z toho vyplývajúcich, respektíve ich znížiť. Tieto fakty by si mali osvojiť napríklad inštitúcie zodpovedné za údržbu chodníkov a cestných komunikácií a aj prevádzkovatelia dopravy, lebo často registrujeme, že sa vyhovárajú na vplyv počasia. Je nutné im pripomínať, že rýchle zmeny charakteru počasia sa budú vyskytovať čoraz častejšie.

Celosvetovo padajú varovania na úrodnú pôdu? Aj keď si vrcholový reprezentant veľmoci robí z globálneho otepľovania posmech?

Donald Trump je v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy