3. Búrlivé ženenie čertov na Orave zdvihlo do pozoru aj armádu

Snímka: HN/Peter Mayer

Perinbaba sa zbláznila. Nafúkala toľko peria, že vodič mašiny, s ktorou sa mal prebiť do najzapadnutejšej časti Oravskej Lesnej, ani nedokázal rozlíšiť cestu od ostatného terénu. Lokalitu Demänová obýva už len zopár lazníkov. Januárová kalamita ich dokonale odrezala od okolitého sveta. Aby toho nebolo dosť, snehové vyčíňanie lámalo aj stromy a Demänová zostala bez elektriny.

Rodine Nogovcov výpadok elektriny odstavil čerpadlo v studni. Mnohodetná família štyri dni čakala na pomoc. Nakoniec prišla v podobe snehovej frézy. Stará klasická ruská technika nezlyhala. Hoci v čase našej návštevy sa už kalamita pobrala kade ľahšie, Petra Nogu sme objavili za volantom traktora. Odhŕňanie snehu nemalo konca. V jednom kuse bolo treba sprejazdňovať cestu, aby sa domov mohla dostať manželka pendlujúca do školy pre tri dcéry a dvoch chlapcov. Najstarší potomok Nogovcov má 16 rokov, najmladší dva.

Hlava rodiny nie je zvyknutá na cudziu spoločnosť, a hoci je ústretová, podchvíľou opakuje, že sa s nami nebude baviť. „Ja tu bývam, aby som mal pokoj,“ poznamenáva, kým čosi majstruje na Zetore, ktorý utŕžil počas kalamity viace

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy