1. Globálne otepľovanie napádajú metastázy

Snímka: TASR/AP

Americkí odborníci na fyziku, jadroví vedci, ekológovia i nositelia Nobelových cien periodicky varujú ľudstvo pred hrozbou svetovej katastrofy už od roku 1947. Doomsday Clock ešte nikdy neatakovali definitívnu hranicu v takej blízkosti ako posledné dva roky. Experti v najnovšom vydaní ich bulletinu uvádzajú: „Súčasné jadrové, klimatické a informačné hrozby uznávame a riešime nedostatočne, ak ich rovno neignorujeme alebo nepopierame. Takáto situácia je neudržateľná.“ Zároveň upriamujú pozornosť na to, že v uplynulom roku svet zlyhal pri riešení problémov spojených s klimatickou zmenou. Na jej zmiernenie na údajne zostáva už len dvanásť rokov.

Filmový triler

Redakcia HN požiadala viacerých odborníkov, aby na fiktívnej stupnici od nula po desať umiestnili
značku aktuálneho ohrozenia planéty. Klimatológ Milan Lapin si netrúfa „známkovať“, keďže to vraj aj tak nie je možné. Podľa neho na Zemi existujú vplyvom činnosti človeka aj iné hrozby, pričom za najväčšiu pokladá rýchly rast počtu obyvateľov. Za ňou nasledujú znečisťovanie životného prostredia a riziko veľkých vojenských konfliktov. „Klimatická zmena je určite problémom, ktorý má najmenšie šance na rýchle riešenie, no nie som si istý, či svojimi dôsledkami bude horšia ako spomenuté tri iné hrozby.“

Lapin nie je sám, ktorý si istotou dovoľuje tvrdiť, že zmena klímy, ktorú sledujeme po roku 1950, nemá v minulosti obdobu. Fosílny oxid uhličitý sa drží v atmosfére priemerne asi 120 rokov. V súčasnosti ho do nej ročne vypúšťame zhruba 37 miliárd ton. „Je teda zrejmé, že zosilňovanie skleníkového efektu bude pokračovať, lebo rastie počet obyvateľov a ešte viac sa zvyšuje spotreba tovarov,“ odôvodňuje klimatológ.

Analytik globálnych trendov Juraj Mesík hodnotí situáciu piatimi bodmi, s dod

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 82% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy