Berlín sa lúči s dlhoročnými lídrami

Snímka: Reuters

Železná kancelárka Angela Merkelová oslavovala minulý november 13 rokov odvtedy, čo sa prvýkrát postavila na čelo nemeckej vlády. Namiesto osláv však nastal opak, keď líderka oznámila, že sa o post predsedníčky Kresťansko-demokratickej únie – CDU – už uchádzať nebude. Zmenami však neprechádza iba táto koaličná strana. Od generačných výmen nie je ušetrená ani Kresťansko-sociálna únia – CSU – či Sociálnodemokratická strana Nemecka – SPD. HN sa v otázkach a odpovediach pozreli na to, čo prinesie obnovenie politickej krvi pre Nemecko.

1. Čo čaká CDU s novou líderkou na čele?

Merkelová oznámila na konci minulého októbra po viac ako 18 rokoch svoju bodku na čele CDU. Prepad jej obľúbenosti sa začal po vrchole migračnej krízy v roku 2015, keď jej viacerí partneri vyčítali príliš otvorenú politiku voči migrantom. Do Nemecka ich v tom roku malo prísť okolo 1,5 milióna. V predvlaňajších voľbách mohla mať aj táto politika vplyv na to, že sa CDU prepadla o takmer deväť percent. Olej do ohňa však priliali aj voľby do parlamentov niektorých spolkových krajín, v ktorých kresťanskí demokrati utrpeli veľké straty.


Merkelová sa svojej náhradníčky dočkala na začiatku decembra, keď jej stoličku prevzala Annegret Krampová-Karrenbauerová, bývalá sárska premiérka. Podľa analytikov má s kancelárkou podobný politický štýl a dôraz na priority. Líši sa však tým, že je sociálne konzervatívnejšia a má rozdielne názory na riešenie migrácie či existenciu strany. Už na feb

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy