Osud Venezuely závisí od jej armády

Snímka: Reuters

Spojené štáty a Rusko sa ocitli v novom bojovom ringu. Stala sa ním Venezuela, krajina, ktorá bola kedysi najbohatším štátom Južnej Ameriky a dnes v nej ľudia umierajú od hladu a nedostatku liekov. Za minimálnu mzdu si človek kúpi dve kilá mäsa a pouliční predavači ľuďom ponúkajú kabelky či peňaženky vyrobené z poskladaných bankoviek, to je totiž jediné, na čo sú dobré. Situáciu chce zmeniť nový opozičný líder Juan Guaidó, ktorého USA uznali za právoplatného prezidenta, Rusko však Američanov obviňuje z pokusu o štátny prevrat. V krajine naďalej stúpa napätie, na pláne sú ďalšie masové protesty a podľa niektorých hrozí občianska vojna.


Zmanipulované voľby
„Bol som chavista a každý deň prosím Boha, moju krajinu aj deti o odpustenie za zlo, ktoré som spôsobil.“ Hlásal jeden z transparentov na nedávnych protestoch v krajine. Aj to značí, že voči prezidentovi Nicolásovi Madurovi sa obrátili už aj tí najvernejší – chudobné masy, ktoré jeho predchodcu Huga Cháveza milovali. Chudobn

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy