6. Obeť je piate koleso na voze

Snímka: HN/Peter Mayer

V novembri minulého roka podnikateľ Marian Kočner ponúkal kauciu vo výške milión eur za prepustenie z väzby. Považujete za spravodlivé, ak si niekto majetný môže dovoliť kúpiť slobodu?

Nemyslím si, že by sme sa mali na kauciu pozerať cez prizmu spravodlivosti alebo nespravodlivosti. Trestné konanie dáva rôzne možnosti. Väzbu možno nahradiť aj inou formou.

Napríklad?

Väzbu možno nahradiť aj dohľadom probačného a mediačného úradníka, zárukou záujmového združenia občanov alebo dôveryhodnej osoby, alebo písomným sľubom obvineného. Ale keď hovoríme o majetkových pomeroch a finančných možnostiach obvinených, môžeme spomenúť aj odklony. Málo je v povedomí zmier: škoda je nahradená v plnom rozsahu, čo v podstate znamená zastavenie trestného stíhania. Kriminologické výskumy dokazujú, že poškodený ma väčší záujem na náhrade škody než na treste odňatia slobody.

No zmier sa zatiaľ využíva len zriedkavo.

Trendom by malo byť v čoraz väčšej miere uplatňovať aj iné možnosti než nepodmienečný trest. Môj už nebohý kolega hovoril, že v trestnom konaní začíname obchodovať, bartrovať, ale apriori by som sa voči tomu nestavala. Prináša to isté zadosťučinenie pre ďalšie osoby zainteresované v trestnom konaní.

Sudcovia však stále dávajú prednosť nepodmienečným trestom pred alternatívami.

Od roku 2006 máme zavedený trest domáceho väzenia, ako aj trest povinnej práce, máte však pravdu, využívajú sa minimálne. Sudcovia stále idú po vyšliapaných chodníčkoch a pre nich je ideálnejšie rozhodovať v zmysle trestu odňatia slobody, či už nepodmienečného alebo podmienečného. Jasné, že záleží aj na závažnosti skutku, vrahovi nemôžeme uložiť peňažný trest, ale my sa bavíme o iných skutkových podstatách.

Ďalšiemu z kontroverzných podnikateľov Ladislavovi Bašternákovi prokurátor aj navrhoval prepadnutie majetku. Tento návrh neprešiel.

V trestnom zákone sú presne zadefinované podmienky prepadnutia majetku. Jednou z nich, o ktorú sa podľa mňa súd aj opiera

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy