2. Každá inštitúcia je taká, akých má schopných a pripravených ľudí

Snímka: HN/Peter Mayer

Je najpálčivejším problémom Zboru väzenskej a justičnej stráže preplnenosť väzníc?

Neprežívame najhoršie obdobie, počet väznených osôb síce stúpa, ale nie výrazne. Druhý moment spočíva v tom, že sa nám vlani podarilo zvýšiť kapacity ústavov. Na základe investície bola zvýšená kapacita ústavu v Dubnici nad Váhom, pred tromi rokmi sa začala kompletná rekonštrukcia Justičného paláca v Bratislave, ktorá bola ukončená v auguste minulého roka. Súčasná naplnenosť ústavov sa pohybuje na úrovni zhruba 90 percent.

V počte väzňov na počet obyvateľov však EÚ našu krajinu zaraďuje nad jej priemer.

Je to aj otázka nastavenia. Trestná politika štátu má priamy vplyv na vývoj počtov väznených osôb. U nás pretrváva prax v rozhodovaní súdov uprednostňujúca ukladanie nepodmienečných trestov odňatia slobody. Máme v prepočte 189 väznených na stotisíc obyvateľov. Do určitej miery sme v týchto ukazovateľoch porovnateľní s krajinami V4.

V Rimavskej Sobote sa má stavať ďalšia väznica. V

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy