Ako sa Japonci vzdávajú hotovosti

Snímka: Reuters

Chystáte sa na vytúženú dovolenku do Japonska. Krajiny vychádzajúceho slnka, ale aj jednej z priemyselných veľmocí, v ktorej sú najnovšie technológie bežnou vecou. Po rozume vám už chodí, kde ochutnáte najlepšie sushi či aké kimono si odnesiete domov. Príprava na cestu sa nesie v duchu kontroly leteniek a „konnichiwa“ Japonsko sa môže začať. Až na realitu. Po príchode si chcete kúpiť v automate lístok na vlak, no žiada od vás, na európske pomery neslýchané, hotovosť. Naladení na vlnu bezhotovostných Švédov tu neprežijete. Japonci majú totiž svoje jeny radi v rukách.

1. Koľko platieb sa realizuje v hotovosti?
Japonsko je skutočne „hotovostná“ spoločnosť aj napriek tomu, že je priekopníkom v technológii bezkontaktných platiacich čipov. Podľa posledných zistení Boston Consulting Group až 65 percent platieb prebieha v hotovosti. Ide tak asi o dvojnásobne väčší počet než v iných rozvojových ekonomikách, ale aj rozdiel oproti neďalekej Číne a Južnej Kórei, kde sú takmer všetky platby bezhotovostné. Kartu od vás neprijmú ani v medzinárodne rozšírenom McDonalde, taxíkoch, supermarketoch či v asi 60 percentách reštaurácii v metropole Tokio. Viaceré prevádzky nie sú ani vybavené terminálom.

Turisti, ktorí navštívili krajinu, spomínajú aj na prípady, keď im predajca udelil zľavu len za t

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy