Na finančné krízy, akú sme mali v roku 2008, sa dá pripraviť

Snímka: ČESKÁ SPORITEĽŇA

Priemyselná produkcia v Nemecku vlani v novembri zaznamenala najvyšší medziročný pokles od krízového roku 2009. Výroba klesla o takmer päť percent. Viaceré údaje naznačujú, že Nemecko je už v recesii. V čom vidíte príčiny tohto javu?
Pokles priemyselnej výroby v Nemecku je ešte stále podporený zdržaním homologizácie vozidiel. Aj napriek poklesu priemyslu na konci minulého roka je však čoraz pravdepodobnejšie, že Nemecko unikne poklesu ekonomiky v tomto roku. Okrem iného aj preto, že má obrovský vankúš vo forme prebytkov štátneho rozpočtu. Výpadok exportov tak môže kompenzovať domáci dopyt. Nervozita panuje okolo dosahov obchodnej prestrelky medzi Spojenými štátmi a Čínou, ako aj brexitu. Obe témy sú dôležité pre exportne orientované štáty, ako je Nemecko, ale aj Slovensko či Česká republika.

Keďže do Nemecka smeruje najviac slovenských priemyselných výrobkov, možno očakávať preliatie problémov aj do našej krajiny či do Česka. Ako by konkrétne tieto problémy u nás vyzerali, na čo sa máme pripraviť?
Panuje jednoduchý názor – keď Európa dostane chrípku, tak my zápal pľúc. Avšak taký názor nie je podporený dátami. Áno, sme veľmi nadviazaní na Európu. V minulosti však nájdeme obdobie, keď aj napriek recesii v Nemecku si naše ekonomiky zachovali kladný ekonomický rast.


Čo je teda hlavný faktor, ktorý rozhodne o tom, či sa ťažkosti dotknú aj nás?
Výrazne záleží na tom, či máme nerovnováhy, ale tiež na optimizme ľudí a po

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy