Migrantov iba spomalí, migráciu však nezastaví, tvrdí analytik

Snímka: Reuters

Otočil Trump v svojej rétorike ohľadne financovania múru? V apríli 2015 ešte hovoril, že ho zaplatia z mexickej zahraničnej pomoci.
Áno, úplne. Nedávno sa ešte snažil argumentovať tým, že USA budú môcť využiť peniaze, ktoré ušetria vďaka novej obchodnej zmluve s Mexikom a Kanadou. Tá však stále nie je ratifikovaná, a tak veľký prínos neprinesie. Trump požaduje vyše päť miliárd dolárov a o nič menej. Avšak demokrati chystajú návrh na predĺženie financovania vlády, v ktorom sa financovanie bezpečnosti na hraniciach nijako nezvýši.


Prečo si vybral práve múr ako objekt svojho záujmu, na ktorom viazlo aj financovanie federálnych úradov?
Trump od začiatku hovoril, že za shutdown bude brať plnú zodpovednosť a nebude z toho viniť demokratov, pretože ide o národnú bezpečnosť. To je, samozrejme, najdôležitejšia téma jeho voliča, ale teraz sa, naopak, ukazuje, že nie je schopný splniť svoj najdôležitejší volebný sľub.

Publicistika

Bude mať vôbec nejaký vplyv na nelegálnu migráciu do krajiny?
Múr problém nijako nevyrieši. Viac ako 40 percent nelegálnych migrantov sa totiž do krajiny dostáva legálne lietadlom či cez priechod vďaka platným vízam a po ich vypršaní zostávajú v krajine. Výstavba ich spomalí iba n

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy