Trumpov múr, ktorý rozhádal USA

Snímka: Reuters

Minulý štvrtok zasadol po prvýkrát americký Kongres v novom zložení, o ktorom rozhodli novembrové voľby. Demokrati získali v Snemovni reprezentantov väčšinu a republikánskemu krídlu prezidenta Donalda Trumpa zostala už iba prevaha v Senáte. Premietnuté na čísla, v 435-člennej Snemovni majú demokrati dnes 235 kresiel, v stočlennom Senáte republikáni 53 mandátov.


„Oba tábory si budú chcieť zapísať voľby ako víťazstvo v istom smere. Znamená to, že do veľkej miery sa budú musieť naučiť spolupracovať, alebo to bude znamenať obdobie vyhrotenej konfrontácie,“ prognózoval po voľbách analytik z Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli.


Trump sa síce výsledkom tešil, na druhej strane sa však už vtedy vynáral problém, že svoje ciele bude ťažšie presadzovať. Jedným z nich bol práve múr na hranici s Mexikom. „Po dvoch rokoch temnoty majú demokrati prostriedky, ako bojovať späť,“ opisoval vtedy zmenu v rozložení síl v analýze na BBC reportér Anthony Zurcher.


HN sa v otázkach a odpovediach pozreli na kauzu výstavby múru.

1. Ako financovanie múru ochromilo USA?
Situácia na seba nenechala dlho čakať a na stole Kongresu sa ocitol finančný spor s Trumpom, vďaka ktorému nemalo od konca decembra viacero federálnych úradov peniaze na svoju prevádzku pre vládny shutdown. Ten nastáva, keď sa neschváli financovanie federálnej vlády.


Demokrati chceli preto hlasovať o prijatí opatrení, ktoré by potrebné financie zabezpečili. S tým však nesúhlasil Trump. V návrhu vyžadoval aj sumu piatich miliárd dolárov na výstavbu kontroverzného múru, ktorá v ňom doteraz chýbala. Inak schválenie financií na chod úradov odmietal a nemienil ustúpiť.


Aj napriek negatívnym predpovediam Snemovňa reprezentantov v štvrtok večer nakoniec schválila návrhy zaisťujúce financie pre úrady. Jeden z nich zaisťuje financie do konca fiškálneho roku v septembri, druhý ohľadne peňazí pre ministerstvo vnútornej bezpečnosti len do 8. februára. Do tohto termínu by sa mali obe strany dohodnúť o financovaní múru.

2. Odkedy plánuje Trump postaviť múr?
Dnes až zaužívané „na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy