Ako bude Slovensko vládnuť Európe

Snímka: Pavol Funtál

Prispieť k riešeniu najotvorenejších konfliktov a ekonomických problémov v Európe aj vo svete. Pokúsiť sa po piatich rokoch od vypuknutia vojny na východe Ukrajiny a anexie Krymu posadiť za jeden stôl lídrov Moskvy a Kyjeva. A presvedčiť Brusel, že napriek jeho nezhodám s Maďarskom a Poľskom sa Vyšehradská štvorka neotáča Európskej únii chrbtom.

Aj toto sú hlavné úlohy, ktoré našu krajinu na budúci rok čakajú na medzinárodnom poli. Slovensko bude totiž naraz šéfovať trom vplyvným zoskupeniam – Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Vyšehradskej štvorke a Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, čo reálne môžeme dosiahnuť, či sme na tri prestížne pozície pripravení aj aké akcie sa v súvislosti s týmito predsedníctvami budú na našom území konať.

1. Môžeme reálne zlepšiť bezpečnosť v Európe?
Prvého januára preberá Slovensko na jeden rok ostro sledované predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Deje sa tak v čase, keď sa koncom novembra opäť vyhrotil konflikt medzi Moskvou a Kyjevom po tom, čo ruské námorníctvo zadržalo v Kerčskom prielive tri ukrajinské plavidlá.

Práve spor medzi týmito dvoma bývalými sovietskymi republikami je v súčasnosti jednou z najväčších výziev európskej bezpečnosti. A čo s tým môže Slovensko urobiť? Rozhodne nebudeme organizovať európsku armád

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy