Ako bude Slovensko vládnuť Európe

Snímka: Pavol Funtál

Prispieť k riešeniu najotvorenejších konfliktov a ekonomických problémov v Európe aj vo svete. Pokúsiť sa po piatich rokoch od vypuknutia vojny na východe Ukrajiny a anexie Krymu posadiť za jeden stôl lídrov Moskvy a Kyjeva. A presvedčiť Brusel, že napriek jeho nezhodám s Maďarskom a Poľskom sa Vyšehradská štvorka neotáča Európskej únii chrbtom.

Aj toto sú hlavné úlohy, ktoré našu krajinu na budúci rok čakajú na medzinárodnom poli. Slovensko bude totiž naraz šéfovať trom vplyvným zoskupeniam – Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Vyšehradskej štvorke a Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, čo reálne môžeme dosiahnuť, či sme na tri prestížne pozície pripravení aj aké akcie sa v súvislosti s týmito predsedníctvami budú na našom území konať.

1. Môžeme reálne zlepšiť bezpečnosť v Európe?
Prvého januára preberá Slovensko na jeden rok ostro sledované predsedníctvo v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Deje sa tak v čase, keď sa koncom novembra opäť vyhrotil konflikt medzi Moskvou a Kyjevom po tom, čo ruské námorníctvo zadržalo v Kerčskom prielive tri ukrajinské plavidlá.

Práve spor medzi týmito dvoma bývalými sovietskymi republikami je v súčasnosti jednou z najväčších výziev európskej bezpečnosti. A čo s tým môže Slovensko urobiť? Rozhodne nebudeme organizovať európsku armádu, ktorá by prišla pomôcť jednej či druhej strane konfliktu v Doneckej alebo Luhanskej oblasti. „Organizácia nemôže zasahovať do politických procesov. Rusko aj Ukrajina sú jej členskými krajinami, preto musíme byť nestranní. Našou úlohou je teda dohliadať napríklad na regulárnosť volieb či pomáhať civilistom na oboch stranách kontaktnej línie,“ uviedli pre HN vysokopostavené zdroje OBSE.

Hoci Slovensko patrí medzi jej najmenších členov, naša diplomacia má vybudovanú dobrú povesť. Aj to by nám mohlo pomôcť. „Rozhodne by sme mohli mať možnosť ovplyvňovať dianie a prispievať k riešeniu problémov. Prirodzene, ak sú problémy hlboko zakorenené, tieto možnosti sú obmedzené. Ťažko by s nimi niečo urobilo i Nemecko, nieto ešte Slovensko,“ uviedol pre HN politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

2. Čo čaká Lajčáka na čele organizácie?
Na čele Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe stojí minister zahraničných vecí predsedajúcej krajiny, v našom prípade šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Ten bude úzko spolupracovať s generálnym tajomníkom organizácie Thomasom Gremingerom.

Lajčáka čaká v tejto pozícii mnoho práce a oficiálnych zahraničných ciest. Už v druhej polovici januára by mal navštíviť východ Ukrajiny, kde pokračuje konflikt medzi Kyjevom a proruskými separatistami. Okrem toho pocestuje do ďalších regiónov, kde pretrvávajú zamrznuté konflikty. Chystajú sa jeho návštevy v Moldavsku, Gruzínsku či Arménsku a Azerbajdžane, ktoré opäť hrotia spory o územie Náhorného Karabachu.

Okrem zmierňovania vojnových sporov sa Slovensko bude na čele organizácie snažiť riešiť aj ďalšie výzvy, napríklad energetickú bezpečnosť. Naša krajina t

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy