Expert o francúzskych protestoch: Veľa ľudí sa sťažuje, že sa vracia chudoba

Snímka: Reuters

Protestujúci Francúzi sú nespokojní so spôsobom, akým Emmanuel Macron vykonáva funkciu prezidenta republiky, tvrdí pre HN Jan Eichler, výskumník pražského Ústavu medzinárodných vzťahov.

Zábery z protestov vo Francúzsku:Protesty v Paríži a ďalších francúzskych mestách pokračovali už štvrtý víkend za sebou. Čo je podľa vás hlavným dôvodom týchto demonštrácií?

Spočiatku to bolo kvôli zvýšeným daniam uvaleným na pohonné látky, najmä na naftu. Lenže neskôr sa ukázalo, že nespokojnosť obyvateľov má oveľa hlbšie korene. Dnes je už jasné, že vo Francúzsku rýchlo narastá podiel tých, ktorí nevyjdú zo svojej výplaty. V reportážach vysielaných francúzskymi spravodajskými stanicami veľa ľudí hovorí, že do krajiny sa vracia chudoba. Mnoho ľudí ku koncu mesiaca pred výplatou doslova trpí hladom. A práve tí teraz vyšli do ulíc. Jednoducho sú nespokojní so spôsobom, akým Emmanuel Macron vykonáva funkciu prezidenta republiky.

Ide o otvorené protesty proti vláde?

Tieto demonštrácie už rozhodne môžeme označiť za protivládne protesty. Sú namierené v prvom rade proti prezidentovi, ale v konečnom dôsledku aj proti jeho vláde. Sú to skrátka protesty proti novému establišmentu. Francúzi sa cítia byť podvedení tým, že usmievavý „Emánek“ Macron im pred dvoma rokmi sľuboval úplne novú politiku. Ubezpečoval ich, že on je iný než tí pred ním. Tvrdil, že nie je súčasťou establišmentu, ktorý sa už stihol zdiskreditovať. On ich svojím spôsobom nachytal na sľub, že jeho hnutie je pre všetkých.

Ako by ste vy dnes označili jeho politiku?

On sám spočiatku odmietal hovoriť, či je pravičiar alebo ľavičiar. Vravel, že jeho hnutie združí v sebe to najlepšie zo všetkých prúdov – z pravice, ľavice aj centra. Francúzi mu uverili a teraz sú rozčarovaní z toho, že robí vyslovene neoliberálnu politiku. Práve za to ho protestujúci kritizujú. Macron podľa nich nahráva tým najbohatší

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy