Ako vyriešiť dopravu v Bratislave

Snímka: HYPERLOOP.GLOBAL

Kolóny na cestách má pomôcť odstrániť loď na Dunaji. Objavili sa aj nápady vybudovať ponad rieku lanovku či spojiť našu metropolu s Viedňou rýchlovlakom Hyperloop.

Pravidelná lodná linka z okolitých dedín do Bratislavy, lanovka na Bratislavský hrad či nadzemná dráha z mesta do Petržalky. Nekonečný príbeh s metrom nie je jediným bizarným nápadom, ktorým chcú zástupcovia radnice, developeri či aktivisti riešiť problémy s bratislavskou dopravou. Tá dlhodobo trpí upchatými cestami a nedostatočne vybudovanou infraštruktúrou.

V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, aké návrhy inovatívnych spôsobov dopravy v slovenskom hlavnom meste už padli, v akom štádiu sa nachádzajú aj to,či ich odborníci považujú za realizovateľné.


1. Pomôže rieka pri riešení dopravy?
Jednou z kritických komunikácií, na ktorých najmä v rannej a popoludňajšej dopravnej špičke vznikajú veľké zápchy, je cesta z Bratislavy smerom na Šamorín. Obyvatelia obcí na Žitnom ostrove absolvujú vyše 30 kilometrov dlhú cestu do hlavného mesta neraz za 90 minút či dokonca dve hodiny.

Dlhodobý problém sa ešte zhoršil po príchode nového tisícročia, keď sa mnoho ľudí začalo sťahovať z Bratislavy na vidiek. Rozvoj obcí juhovýchodne od metropoly zaplnil cesty novými autami. Aj preto sa v uplynulých rokoch rozprúdili diskusie o alternatívach k cestnej doprave. Hovorilo sa najmä o využití našej najväčšej rieky – Dunaja.

Nápad pravidelnej vodnej osobnej dopravy po Dunaji do Bratislavy nabral konkrétne obrysy pred niekoľkými dňami. MIni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy