Expolitik na čele národnej centrálnej banky je bežné riešenie

Minister financií Peter Kažimír
Snímka: TASR/M. Baumann

Minulý týždeň oznámil súčasný guvernér NBS Jozef Makúch odchod z funkcie guvernéra. Záujem o tento post už potvrdil šéf rezortu financií Peter Kažimír. HN sa v otázkach a odpovediach pozreli na najznámejších guvernérov centrálnych bánk v eurozóne, ktorí boli aj v politike.

1. Ako začínal Duisenberg?
Patril mu prívlastok najsilnejšieho muža Európy. Jeho osobná história smeruje trochu ďalej do minulosti. Holanďan Wim Duisenberg bol členom holandskej Strany pracujúcich a v rokoch 1973 až 1977 aj ministrom financií. Krátko pôsobil aj ako člen holandskej Snemovne reprezentantov.


S financiami sa spája aj jeho predchádzajúce pôsobenie v Medzinárodnom menovom fonde vo Washingtone či práca poradcu riaditeľa holandskej centrálnej banky. V rokoch 1982 až 1997 pôsobil aj ako jej guvernér.


V rokoch 1994 až 1997 bol tiež prezidentom Banky pre medzinárodné zúčtovania. V roku 1997 sa stal pre svoju úspešnú menovú politiku vôbec prvým prezidentom Európskej centrálnej banky a na tomto poste pôsobil od júla 1998 do novembra 2003. Nevôľu pri jeho zvolení prejavilo Francúzsko, ktoré chcelo na tento post dosadiť svojho kandidáta. Po kompromise sa krajiny dohodli, že Duisenberg bude prezidentom štyri roky, po ktorých ho vystrieda Francúz Jean-Claude Trichet. Ten svojho predchodcu opísal, že zohral „významnú rolu pri budovaní Európy, rozhodujúcu rolu pri zakladaní nových monetá

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy