8. Do boja s plastmi vyrukovali celé armády

Snímka: plasticsoupfoundation.org

Mikroplasty sa nachádzajú nielen vo vode či telách živočíchov. Pred niekoľkými týždňami svetovými médiami preletela správa, že po prvýkrát sa našli aj v stolici ľudí. Výskumníci Lekárskej univerzity vo Viedni a Spolkového úradu pre životné prostredie testovali dobrovoľníkov z Veľkej Británie, Rakúska, Japonska, Ruska, Poľska, Fínska, Talianska a Holandska. Ani jeden z nich nebol vegetarián a každý z nich konzumoval jedlo balené v plastoch a pil nápoje z PET fliaš.

Mikroplasty sú definované ako častice menšie ako päť milimetrov. V sledovanej vzorke sa našlo na desať gramov stolice až dvadsať takýchto segmentov. Hoci zatiaľ sa nepreukázalo, že by mohli poškodzovať tráviace orgány, existujú náznaky, že chemikálie z plastov môžu predstavovať pre ľudí zdravotné riziká.
Čoraz viac diskutované plasty padli do oka aj hlave rímskokatolíckej cirkvi. Pápež František vyzval na konkrétne kroky v boji s krízovou situáciou, predovšetkým ohľadne morí a oceánov.

Čo robí veda

Do svetovej vojny, ktorú neohraničujú frontové línie, vyrukovala aj armáda vedcov. Tí britskí oznámili, že sa im podarilo vyvinúť zmutovaný enzým, ktorý sa dokáže vyrovnať s polyetylénftalátom – známejšom ako PET, v priebehu štyroch dní. Ich kolegovia zo Škótska zase dokážu premeniť plastový odpad na vodík, ktorý môže nájsť svoje využitie ako palivo do automobilov. Ak by sa to v budúcnosti skutočne premietlo do praxe, doprava by mala výdatnú zásobáreň pohonnej látky.

Svojou troškou do mlyna prispeli aj výskumníci z ukrajinskej Národnej poľnohospodárskej univerzity. Vymysleli rýchlo rozložiteľný plast s neuveriteľnou vlastnosťou. Dá sa zjesť. Základom sú červené plasty. Zatiaľ z neho vyrobili tašky, slamky a poháre, ktoré príroda strávi za tri týždne. Poháre sa dajú použiť ako formičky na pečenie, ktoré potom strávi aj človek. O chvíľku. Milovníci talianskej kuchyne si prídu na svoje, vraj chutia ako cestoviny u

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Najčítanejšie témy