8. Do boja s plastmi vyrukovali celé armády

Snímka: plasticsoupfoundation.org

Mikroplasty sa nachádzajú nielen vo vode či telách živočíchov. Pred niekoľkými týždňami svetovými médiami preletela správa, že po prvýkrát sa našli aj v stolici ľudí. Výskumníci Lekárskej univerzity vo Viedni a Spolkového úradu pre životné prostredie testovali dobrovoľníkov z Veľkej Británie, Rakúska, Japonska, Ruska, Poľska, Fínska, Talianska a Holandska. Ani jeden z nich nebol vegetarián a každý z nich konzumoval jedlo balené v plastoch a pil nápoje z PET fliaš.

Mikroplasty sú definované ako častice menšie ako päť milimetrov. V sledovanej vzorke sa našlo na desať gramov stolice až dvadsať takýchto segmentov. Hoci zatiaľ sa nepreukázalo, že by mohli poškodzovať tráviace orgány, existujú náznaky, že chemikálie z plastov môžu predstavovať pre ľudí zdravotné riziká.
Čoraz viac diskutované plasty padli do oka aj hlave rímskokatolíckej cirkvi. Pápež František vyzval na konkrétne kroky v boji s krízovou situáciou, predovšetkým ohľadne morí a oceánov.

Čo robí veda

Do svetovej vojny, ktorú neohraničujú frontové línie, vyrukovala aj armáda vedcov. Tí britskí oznámili, že sa im podarilo vyvinúť zmutovaný enzým, ktorý sa dokáže vy

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy