8. Do boja s plastmi vyrukovali celé armády

Snímka: plasticsoupfoundation.org

Mikroplasty sa nachádzajú nielen vo vode či telách živočíchov. Pred niekoľkými týždňami svetovými médiami preletela správa, že po prvýkrát sa našli aj v stolici ľudí. Výskumníci Lekárskej univerzity vo Viedni a Spolkového úradu pre životné prostredie testovali dobrovoľníkov z Veľkej Británie, Rakúska, Japonska, Ruska, Poľska, Fínska, Talianska a Holandska. Ani jeden z nich nebol vegetarián a každý z nich konzumoval jedlo balené v plastoch a pil nápoje z PET fliaš.

Mikroplasty sú definované ako častice menšie ako päť milimetrov. V sledovanej vzorke sa našlo na desať gramov stolice až dvadsať takýchto segmentov. Hoci zatiaľ sa nepreukázalo, že by mohli poškodzovať tráviace orgány, existujú náznaky, že chemikálie z plastov môžu predstavovať pre ľudí zdravotné riziká.
Čoraz viac diskutované plasty padli do oka aj hlave rímskokatolíckej cirkvi. Pápež František vyzval na konkrétne kroky v boji s krízovou situáciou, predovšetkým ohľadne morí a oceánov.

Čo robí veda

Do svetovej vojny, ktorú neohraničujú frontové línie, vyrukovala aj armáda vedcov. Tí britskí oznámili, že sa im podarilo vyvinúť zmutovaný enzým, ktorý sa dokáže vyrovnať s polyetylénftalátom – známejšom ako PET, v priebehu štyroch dní. Ich kolegovia zo Škótska zase dokážu premeniť plastový odpad na vodík, ktorý môže nájsť svoje využitie ako palivo do automobilov. Ak by sa to v budúcnosti skutočne premietlo do praxe, doprava by mala výdatnú zásobáreň pohonnej látky.

Svojou troškou do mlyna prispeli aj výskumníci z ukrajinskej Národnej poľnohospodárskej univerzity. Vymysleli rýchlo rozložiteľný plast s neuveriteľnou vlastnosťou. Dá sa zjesť. Základom sú červené plasty. Zatiaľ z neho vyrobili tašky, slamky a poháre, ktoré príroda strávi za tri týždne. Poháre sa dajú použiť ako formičky na pečenie, ktoré potom strávi aj človek. O chvíľku. Milovníci talianskej kuchyne si prídu na svoje, vraj chutia ako cestoviny upravené al dente.
Pri likvidácii neželaného odpadu by mohli prispieť aj červy živiace sa voskom z včelích plástov. Svoj apetít si dokážu uspokojiť aj na polyetyléne, teda látke, ktorá sa používa na výrobu nákupných tašiek.

Federica Bertocchini je nielen uznávanou vedkyňou z Ústavu biomedicíny a biotechnológie v Španielsku, ale aj amatérskou včelárkou. Keď sa chcela zbaviť červov, ktoré jej požierali plasty, strčila ich do igelitky. S chuťou sa pustili aj do tej. Po následnom experimente už v laboratórnych podmienkach do tašky výskumníci strčili sto červov. Igelitka sa začala prederavovať po 40 minútach. Po 12 hodinách sa jej

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy