6. Cenný je hoci aj malý príspevok k ekologizácii

Snímka: HN/Pavol Funtál

Vo svojom odbore je uznávanou kapacitou. Je autorom ôsmich patentov a držiteľom medzinárodných ocenení. So svojím tímom vyvinul už druhú generáciu bioplastu nonoilen.

Zlá reklama

Európska stratégia pre plasty z dielne Európskej komisie počíta s možnosťou, že niektoré biodegradovateľné alternatívy, pokiaľ sa preukáže ich reálna rozložiteľnosť, by mohli byť vyňaté zo zákazu jednorazových plastových výrobkov. „Biodegradovateľným plastom sa v minulosti urobila veľmi negatívna reklama. Ich prvotný vstup na trh bol legislatívne nepripravený a živelný,“ tvrdí Alexy.

Firmy sa naň snažili umiestniť aj také moderné plasty, ktoré až také moderné neboli. V prírodnom prostredí sa reálne nerozkladali. Preto Brusel zostáva opatrný a biodegradovateľné materiály pripúšťa zatiaľ len ako alternatívu. „Budú tou najlepšou iba v prípade, ak ich dokážeme vyrábať z obnoviteľných zdrojov surovín. Inak aj biorozklad syntetických plastov, teda vyrobených z fosílnych zdrojov, nie je úplne ekologický,“ približuje problematiku Alexy.

Aj takého plasty totiž prispievajú ku globálnemu otepľovaniu rovnako ako spotreba ropných palív, uhlia či zemného plynu.

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy