5. Úplne najlepší odpad je žiaden odpad

Snímka: archív TASR

Blízku budúcnosť si európske spoločenstvo ohľadne životného prostredia predstavuje menej pochmúrne: do roku 2025 by sa mala dosiahnuť 90-percentná miera recyklácie plastových nápojových fľašiek. O pár rokov nás čaká povinnosť recyklovania polovice komunálneho odpadu, ktorá má do roku 2030 stúpnuť na 60 percent. Samotné skládkovanie by sa o päť rokov neskôr malo obmedziť len na desatinu.

Zatiaľ Európska únia navrhla smernicu na zákaz niektorých jednorazových výrobkov, ktorá by mohla začať vstúpiť do platnosti už o dva roky. Dnešné batoľatá by teda plastové taniere, príbory či slamky mali poznať už len z rozprávania svojich starých rodičov.

Keďže Slovenská republika je súčasťou Únie, bude si musieť plniť svoje záväzky voči nej. Europoslanci ešte v úvode tohto roku schválili európsku stratégiu pre plasty, ktorá je súčasťou prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva. Jednou z prvých odpovedí na tento akt našej krajiny je zálohovanie PET fliaš a plechoviek.

Predražené systémy

Kým chystaný systém ochrancovia prírody vítajú s nadšením, výrobcovia s mierne pozdvihnutým obočím. „Zálohovaný systém berieme ako určitú nadstavbu separovaného zberu. No za súčasného stavu rozšírenej zodpovednosti výrobcov, v ktorom sa ledva financuje to, čo má, ho považujeme za pridrahý. Navyše nerieši to, čo nás všetkých trápi, teda separovaný zber a jeho rozvoj v budúcnosti,“ uviedol pre HN prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve Peter Krasnec.

Organizácia nie je striktne proti zálohám, avšak poukazuje na hrozbu, že ak sa nevratné obaly vyčlenia zo systému, výrobcovia – okrem nápojových obalov – budú do systému prispievať tri- až päťkrát viac než v súčasnosti. Krasnec varovne dvíha prst: „Rozbiť systém separovaného zberu spôsobom, aký navrhuje ministerstvo životného prostredia, je podľa nás hazardovanie s peňaženkami obyvateľov.“ Vraj predražené systémy ako zálohovania aj tak rozšírenej zodpovednosti výrobcov nič neprinesie. Iba ďalšie zdanenie obyvateľov Slovenska.

Asociácii chýba zo strany ministerstva širší dialóg ku koncepcii odpadového hospodárstva. Okrem zálohovania a obmedzenia zneškodnenia obalov na skládke „sme zatiaľ nepočuli, akým smerom sa chceme uberať, hlavne pri nebezpečných a komunálnych odpadoch“.

Opatrenia Európskej únie Krasnec považuje za nedostatočné, hoci zákaz jednorazových výrobkov nehádže do koša. „Z hľadiska celkového množstva vyprodukovaných odpadov by sa pozornosť mala upierať predovšetkým na tie, s ktorými začína byť veľký problém.“

Zálohovanie ako

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy