5. Úplne najlepší odpad je žiaden odpad

Snímka: archív TASR

Blízku budúcnosť si európske spoločenstvo ohľadne životného prostredia predstavuje menej pochmúrne: do roku 2025 by sa mala dosiahnuť 90-percentná miera recyklácie plastových nápojových fľašiek. O pár rokov nás čaká povinnosť recyklovania polovice komunálneho odpadu, ktorá má do roku 2030 stúpnuť na 60 percent. Samotné skládkovanie by sa o päť rokov neskôr malo obmedziť len na desatinu.

Zatiaľ Európska únia navrhla smernicu na zákaz niektorých jednorazových výrobkov, ktorá by mohla začať vstúpiť do platnosti už o dva roky. Dnešné batoľatá by teda plastové taniere, príbory či slamky mali poznať už len z rozprávania svojich starých rodičov.

Keďže Slovenská republika je súčasťou Únie, bude si musieť plniť svoje záväzky voči nej. Europoslanci ešte v úvode tohto roku schválili európsku stratégiu pre plasty, ktorá je súčasťou prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva. Jednou z prvých odpovedí na tento akt našej krajiny je zálohovanie PET fliaš a plechoviek.

Predražené systémy

Kým chystaný systém ochrancovia prírody vítajú s nadšením, výrobcovia s mierne pozdvihnutým obočím. „Zálohovaný systém berieme ako určitú na

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy