5. Úplne najlepší odpad je žiaden odpad

Snímka: archív TASR

Blízku budúcnosť si európske spoločenstvo ohľadne životného prostredia predstavuje menej pochmúrne: do roku 2025 by sa mala dosiahnuť 90-percentná miera recyklácie plastových nápojových fľašiek. O pár rokov nás čaká povinnosť recyklovania polovice komunálneho odpadu, ktorá má do roku 2030 stúpnuť na 60 percent. Samotné skládkovanie by sa o päť rokov neskôr malo obmedziť len na desatinu.

Zatiaľ Európska únia navrhla smernicu na zákaz niektorých jednorazových výrobkov, ktorá by mohla začať vstúpiť do platnosti už o dva roky. Dnešné batoľatá by teda plastové taniere, príbory či slamky mali poznať už len z rozprávania svojich starých rodičov.

Keďže Slovenská republika je súčasťou Únie, bude si musieť plniť svoje záväzky voči nej. Europoslanci ešte v úvode tohto roku schválili európsku stratégiu pre plasty, ktorá je súčasťou prechodu na vyšší stupeň obehového hospodárstva. Jednou z prvých odpovedí na tento akt našej krajiny je zálohovanie PET fliaš a plechoviek.

Predražené systémy

Kým chystaný systém ochrancovia prírody vítajú s nadšením, výrobcovia s mierne pozdvihnutým obočím. „Zálohovaný systém berieme ako určitú na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy