4. Ako finančný riaditeľ s kamarátom kontajnery vyberali

Snímka: archív Lukáša Adámka

Investícia za desať eur

Lukáš Adámek a Šimon Horna sa poznajú ešte z čias, keď drali školské lavice v tej istej základnej škole. Lukáš dnes zastáva pozíciu finančného riaditeľa v istej plynárenskej spoločnosti a Šimon je content creator v známej slovenskej softvérovej firme.

Ich kamarátstvo pretrvalo. Vo svojom rodisku sa stretli na pive aj v apríli roku 2016 a pri pive vznikla prvotná myšlienka. Horna našiel na internete virálne video opisujúce, ako sa v domácich podmienkach dajú zmajstrovať stroje na recykláciu plastového odpadu a možno v nich vyrábať dizajnové výrobky. Kamaráta sa spýtal, či by to neskúsili. Slovo dalo slovo, na jeseň už mali otestované prvé mašinky a v decembri začali ponúkať svoje prvé výrobky na malých trhoch lokálnych výrobcov.

„Nás vždy bavili rôzne technické projekty, ale nikdy by mi nenapadlo, že aj na kolene sa dajú vyrobiť produkty, ktoré akoby vypadli z továrenskej výroby. Oslovilo nás, že niečo možno zhotoviť nielen z dreva alebo kovu, ale aj plastu. Zároveň to pre nás znamenalo istú výzvu,“ hovorí v mene oboch spoločníkov Adámek. Pomocou ochotných známych prvé dva stroje postavili za dva mesiace a mohli začať experimentovať.

Základom historicky prvého stroja sa stal starý motor z miešačky. Metamorfoval na šrotovník. Jeh

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy