3. Na poslednej ceste s PET fľašami

Snímka: HN/Peter Mayer

Dvor pripomína odkladisko farebných kociek Lega s mamutími rozmermi. Akoby ich sem nahádzalo obrie dieťa, ktoré už prestalo baviť hrať sa s pokrkvanými kockami. Pravdaže, nejde o žiadnu rozprávku, ale o celkom prozaické priestory slovenskej firmy, ktorú so známou dánskou spoločnosťou spája jediné: materiálom je plast.

General Plastic so sídlom v Kolárove je najväčším spracovateľom recyklovaných PET fliaš v republike. V súčasnosti jeho podiel predstavuje zhruba 80 percent.

Jack Rozparovač s vibrátorom

Pozostatky smädných krkov obyvateľstva privážajú kamióny už v zlisovaných balíkoch. Sú v nich zavŕtaní aj nevítaní paraziti v podobe iného plastového materiálu než PET fľaše. Ich podiel medzi nimi sa pohybuje na úrovni 10 až 20 percent. Ako občania podkutí uvedomelým triedením odpadu podotýkame, že odkedy sa oň zaujímame, do žltých kontajnerov sme prestali hádzať tetrapakové obaly. „A dobre robíte,“ súhlasí s nami generálny riaditeľ firmy František Doležal, ktorý sa podujal na úlohu sprievodcu našej exkurzie po závode.

Chlapi zváža

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy