3. Na poslednej ceste s PET fľašami

Snímka: HN/Peter Mayer

Dvor pripomína odkladisko farebných kociek Lega s mamutími rozmermi. Akoby ich sem nahádzalo obrie dieťa, ktoré už prestalo baviť hrať sa s pokrkvanými kockami. Pravdaže, nejde o žiadnu rozprávku, ale o celkom prozaické priestory slovenskej firmy, ktorú so známou dánskou spoločnosťou spája jediné: materiálom je plast.

General Plastic so sídlom v Kolárove je najväčším spracovateľom recyklovaných PET fliaš v republike. V súčasnosti jeho podiel predstavuje zhruba 80 percent.

Jack Rozparovač s vibrátorom

Pozostatky smädných krkov obyvateľstva privážajú kamióny už v zlisovaných balíkoch. Sú v nich zavŕtaní aj nevítaní paraziti v podobe iného plastového materiálu než PET fľaše. Ich podiel medzi nimi sa pohybuje na úrovni 10 až 20 percent. Ako občania podkutí uvedomelým triedením odpadu podotýkame, že odkedy sa oň zaujímame, do žltých kontajnerov sme prestali hádzať tetrapakové obaly. „A dobre robíte,“ súhlasí s nami generálny riaditeľ firmy František Doležal, ktorý sa podujal na úlohu sprievodcu našej exkurzie po závode.

Chlapi zvážajú na vysokozdvižných vozíkoch balíky s hmotnosťou 100 až 350 kilogramov k dopravníkovému pásu. Ako prvý ich do svojich spárov dostáva rozbaľovač a rozložené fľaše na svojej poslednej ceste putujú ďalej až k pracovníčkam, ktoré ako Popolušky oddeľujú zvyšky PET od ostatného odpadu. Klobúk dole pred nimi, akurát sme na pochybách, či tieto ženy s radosťou separujú doma smeti. Závod funguje v nepretržitej prevádzke.

Prvý stupeň recyklácie uzatvára veľkokapacitný drvič vybavený súpravou statorových a rotorových nožov. Materiál dokáže rozporciovať na osem- až 12-milimetrové fragmenty. Pohromou pre zariadenie sú kovy. „Dokážu zastaviť výrobu aj na tri dni, keď musíme povymieňať dolámané nože. Š

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy