2. Slovensko nie je príliš chudobnou krajinou na zodpovedné správanie k životnému prostrediu

Snímka: TASR/Pavol Zachar

Krajiny s podstatne silnejším ekologickým i finančným zázemím PET fľaše nezálohujú. V Európskej únii tento systém využíva len osem štátov. Domnievate sa, že u nás bude efektívny?

Nemám rád tvrdenia, že Slovensko je príliš chudobná krajina na to, aby sa správala zodpovedne k svojmu životnému prostrediu. Obzvlášť, ak účet za ľahostajný prístup môže byť o pár rokov vyšší, ako si dnes vieme predstaviť. Zálohovanie zaviedli aj Chorvátsko, Litva či Estónsko. Teda krajiny, ktoré nebývajú považované za súčasť „bohatého“ Západu.

A čo ostatná Európa?

Už teraz je jasné, že pôjde touto cestou, a nevidím dôvod, prečo čakať a potom dobiehať ostatné krajiny. Nakoniec, plastový odpad tak u nás, ako aj v zahraničí predstavuje pre prírodu obrovskú záťaž. Stačí sa prejsť popri niektorých riekach, cestách a vidno, že záplava plastu predstavuje problém, s ktorým sa musíme popasovať. A zálohovanie je preukázateľne najefektívnejší systém zberu jednorazových nápojových obalov, ktorým sa vie zabezpečiť ich zber nad 90 percent.

Zákon o odpadoch spred troch rokov vyvolal značné investičné náklady. Vylúčením PET fliaš zo separovaného zberu sa nenaruší len nedávno zavedený nový systém?

Systém, ktorý zaviedol nový zákon o odpadoch, bude pok

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy