1. Idú po krku plastovým fľašiam

Snímka: HN

K takémuto alarmujúcemu výsledku dospel vedecký tím z Kalifornie. Ich výskumnú prácu publikoval odborný časopis Science Advantes. Doteraz tvor zvaný homo sapiens vyprodukoval neskutočných 8,3 miliardy ton plastov.

Zlatý vek plastu

Až polovicu tohto množstva má na svedomí obdobie posledných 15 rokov. Svoj zlatý vek zažil plast v 50. rokoch minulého storočia a zdá sa, že to dosiaľ pretrváva. V roku 1950 továrne dali do obehu zhruba dva milióny ton tohto materiálu. O šesťdesiat päť rokov neskôr už viac ako 400 miliónov! Produkciu plastov prevyšujú len cement a oceľ. Na rozdiel od ich „konkurenta“ však vydržia desaťročia, kým väčšina plastov sa vyrába na jedno použitie.

Celosvetovo sa recykluje iba deväť percent. Sedemdesiatdeväť percent skončilo na skládkach a zvyšok v ohni. Priemerný Američan či Európan spotrebuje približne sto kilogramov ročne, v Ázii pripadá n

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy