Kritický stav na Ukrajine môže spustiť migráciu

Snímka: TASR

V nedeľu v Azovskom mori ruská armáda s použitím sily zadržala ukrajinské lode. Medzi zadržanými boli aj členovia ukrajinskej tajnej služby, ktorých neskôr vypočuli Rusi. Ukrajina hovorí o nátlaku. Aké dosahy môže mať konflikt pre Slovensko a svet, HN rozobrali v otázkach a odpovediach.

1. Aké budú geopolitické dosahy konfliktu?
Voči Rusku sa ostro vyhranili okrem Spojených štátov na mimoriadnom zasadaní Bezpečnostnej rady OSN aj predstavitelia Francúzska, Holandska, Poľska, Švédska a Británie. Kurióznym je fakt, že Putinovi len pár dní pred zákrokom v Azovskom mori klesli preferencie na päťročné minimum. Problémy s preferenciami mal aj v roku 2014, a to krátko pred anexiou Krymu. Podľa experta na rusko-ukrajinské vzťahy Michala Lebdušku z Asociácie pre medzinárodné otázky nie je vylúčené, že obidva faktory spolu nesúvisia. „Je pravda, že v momente, keď Putinovi klesá podpora, tak sa akoby obracal smerom von, čo je stará overená taktika,“ povedal pre HN. Podľa geopolitického analytika Alexandra Dulebu môže ísť zo strany Ruska aj o ďalší taktický krok, odstaviť strategický ukrajinský prístav Mariupoľ. „Väčšina exportov z Ukrajiny, teda surovín, železnej rudy, ale aj iných výrobkov z metalurgie, smerovala cez Mariupoľ a cez Kerčský prieliv,“ povedal. Rusko bude však najnovším výpadom proti Ukrajine ešte viac izolované ako po zabratí Krymu.

2. Čo presne znamená stanné právo na Ukrajine?
Ukrajinský prezident Petro Porošenko odklepol po incidente s R

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy