Nové strany mieria do parlamentu

Snímka: HN/Pavol Funtál

Strana Spolu-občianska demokracia získala v nedávnych komunálnych voľbách 16 starostov a primátorov a 285 miestnych poslancov, navyše, z rôznych koalícií im plynú ešte ďalšie zastúpenia. Progresívci boli úspešní menej, na konto si píšu troch starostov a 46 poslancov plus tiež umiestnenia v koalíciách. Podľa viacerých odborníkov však test pre novovzniknuté strany ešte čaká. HN sa v otázkach a odpovediach pozreli na to, čo ukázali posledné prieskumy, o čom je súčasná kampaň týchto politických subjektov a čo by im mohlo uškodiť.

1. Aké výsledky ukázali posledné prieskumy?

Minulý piatok zverejnili svoje výsledky nie jedna, ale až tri agentúry – Median SK, Focus a AKO. Podľa AKO by progresívci získali hraničných päť percent potrebných na postup do parlamentu, Spolu by ju s 4,2 percenta už neprekročili. Focus by zas do parlamentu posunul obe strany, pre progresívcov so ziskom 5,3 percenta a Spolu rovných päť. Podľa Median SK by pred bránami Národnej rady skončili obe, Spolu by získalo 4,8 percenta hl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy