Ako voľby ovplyvnia kroky Trumpa

Snímka: Reuters


Už iba jedna komora Kongresu. Taký je výsledok volieb v Spojených štátoch pre republikánov po tom, čo demokrati získali v Snemovni reprezentantov väčšinu. Hovorilo sa o nich aj ako o skúške pre republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Vo voľbách si Američania volili celé zloženie 435-člennej Snemovne a tretinu stočlenného Senátu. Okrem nich aj guvernérov v 36 štátoch a troch teritóriách, starostu Washingtonu a nových zástupcov v štátnych zákonodarných zboroch. Kongres v novom zložení zasadne v januári, keď uplynú dva roky od toho, čo začal mandát pre kontroverzného magnáta na čele Spojených štátoch. HN sa v otázkach a odpovediach pozreli na to, s čím vstupuje Trump do druhej polovice mandátu.

1. Bude Trump ťažšie presadzovať svoje ciele?
„Po dvoch rokoch temnoty majú demokrati prostriedky, ako vrátiť úder,“ napísal v analýze na BBC reportér Anthony Zurcher. Neúplná podpora v Kongrese pre Trumpa znamená možnosť, že demokrati budú v budúcnosti schopní stopnúť jeho agendu, čím tak prejavia svoj prvý citeľný odpor od jeho zvolenia. Týkalo by sa to aj aktuálnej témy vybudovania múru na hranici s Mexikom, čo si Trump stanovil už vo svojom volebnom programe.


Bola by to

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy