Ako voľby ovplyvnia kroky Trumpa

Snímka: Reuters


Už iba jedna komora Kongresu. Taký je výsledok volieb v Spojených štátoch pre republikánov po tom, čo demokrati získali v Snemovni reprezentantov väčšinu. Hovorilo sa o nich aj ako o skúške pre republikánskeho prezidenta Donalda Trumpa. Vo voľbách si Američania volili celé zloženie 435-člennej Snemovne a tretinu stočlenného Senátu. Okrem nich aj guvernérov v 36 štátoch a troch teritóriách, starostu Washingtonu a nových zástupcov v štátnych zákonodarných zboroch. Kongres v novom zložení zasadne v januári, keď uplynú dva roky od toho, čo začal mandát pre kontroverzného magnáta na čele Spojených štátoch. HN sa v otázkach a odpovediach pozreli na to, s čím vstupuje Trump do druhej polovice mandátu.

1. Bude Trump ťažšie presadzovať svoje ciele?
„Po dvoch rokoch temnoty majú demokrati prostriedky, ako vrátiť úder,“ napísal v analýze na BBC reportér Anthony Zurcher. Neúplná podpora v Kongrese pre Trumpa znamená možnosť, že demokrati budú v budúcnosti schopní stopnúť jeho agendu, čím tak prejavia svoj prvý citeľný odpor od jeho zvolenia. Týkalo by sa to aj aktuálnej témy vybudovania múru na hranici s Mexikom, čo si Trump stanovil už vo svojom volebnom programe.


Bola by to zmena po období, keď Snemovňa podporila jeho návrh sprísnenia imigračnej legislatívy, pokus o odvolanie zdravotnej reformy jeho prezidentského predchodcu Obamacare či zaviedla viaceré škrty v sociálnej oblasti.


„Trumpovi sa sťažila situácia rokovacej pozície voči demokratom z toho hľadiska, čo im musí ponúknuť, aby mu kývli napríklad na múr. Keď definitívne povedia, že nie, Trump ich bude musieť nejak obísť,“ vysvetlil pre HN analytik Martin Reguli z Nadácie F. A. Hayeka. Uvádza tiež ďalšie možnosti, napríklad aby Trump využil nejaké extrémne opatrenia na prelomenie odporu demokratov či prípadne využiť ich neaktivitu vo svoj prospech.

2. Začnú demokrati voči nemu vyšetrovanie?
To však nie je všetko. Trumpovi hrozí aj začatie vyšetrovania voči jeho osobe týkajúce sa administratívnych či podnikateľských záležitostí, či už sú to dane, alebo konflikty záujmu. Výbor pre spravodajskú službu, ktorý vyšetroval ruské zasahovanie do amerických prezidentských volieb, bude pod kontrolou Trumpovho protivníka Adama Schiffa. Ten už prisľúbil, že sa na prezidentove zahraničné finančné transakcie pozrie bližšie. Vyšetrovanie však hrozí aj iným členom Trumpovej administratívy, ako napríklad tajomníkovi ministerstva vnútra Ryanovi Zinkemu.


V pondelok americký spravodajský server Axios informoval, že demokrati sa už pripravujú na boj proti prezidentovi a ich experti majú podľa serveru pripravených asi 85 údajných hriechov a previnení Trumpa. Spor

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy