Ako Amerika spája odvekých rivalov

Snímka: Reuters

To, čo sa nepodarilo diplomatom oboch krajín za dlhé desaťročia, zvládol americký prezident Donald Trump za niečo vyše jedného roka svojej vlády. Čína a Japonsko, ktoré zažili dekády plné vojen, sporov a vzájomnej rivality, spájajú svoje sily v ekonomickej oblasti. Dotlačila ich k tomu Trumpova ochranárska politika a obchodná vojna, ktorú vyhlásil prakticky celému svetu.

V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, čo môže zo spolupráce druhej a tretej najväčšej ekonomiky sveta vzísť, ako Trump prekresľuje geopolitickú mapu a či sa globálny biznis môže po nástupe nového šéfa Bieleho domu rýchlo vrátiť späť do starých koľají.

1. Čím si Trump pohneval ázijských tigrov?
Prezident Trump už vo svojej predvolebnej kampani nesúcej sa v znamení hesiel Urobme Ameriku opäť veľkou alebo Amerika na prvom mieste avizoval tvrdé opatrenia na ochranu ekonomiky Spojených štátov. Svoje sľuby tento rok pretavil do konkrétnych krokov. Na jar ohlásil vysoké dane na dovoz ocele a hliníka. Neskôr oznámil 25-percentnú daň na dovoz automobilov zo zahraničia. V oboch prípadoch zasiahol Japonsko, ktoré je jedným z najvýznamnejších politických spojencov a obchodných partnerov Američanov.


Celková obchodná výmena tovarov a služieb medzi oboma krajinami sa vlani blížila k 300 miliardám dolár

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy