Ako vražda novinára potápa Saudov

Snímka: Reuters

Dlhodobé snahy Saudskej Arábie otvoriť sa ekonomicky aj politicky svetu dostali po vražde opozičného novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte v tureckom Istanbule ťažkú ranu. Krajine, ktorá pracuje na realizácii plánu svojej modernizácie Saudi Vision 2030, sa postupne obracajú chrbtom poprední lídri svetovej politiky aj biznisu. Veľmoci zvažujú voči Rijádu tvrdé sankcie, kým firmy škrtajú spoločné podnikateľské plány so saudskoarabskými partnermi a významní podnikatelia rušia účasť na konferenciách a ďalších podujatiach organizovaných v najväčšej krajine Arabského polostrova.


V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, ako na brutálnu vraždu popredného kritika saudskoarabského režimu reaguje svet, ktoré krajiny sa chystajú Rijád za tento čin potrestať aj to, či môže blízkovýchodné kráľovstvo vydierať Západ svojou ropou.

1. Prečo USA váhajú s tvrdým potrestaním Rijádu?
Medzi Spojenými štátmi a Saudskou Arábiou vládne už vyše osem desaťročí pevné vojenské aj politické spojenectvo. Odštartoval ho v roku 1933 vtedajší americký prezident Franklin Delano Roosevelt, ktorý uzavrel s Rijádom plné diplomatické vzťahy.


USA odvtedy považujú Saudskú Arábiu za hlavného partnera v arabskom svete. Podporujú ju ekonomicky aj politicky. Významnú úlohu hrá vo vzťahoch medzi oboma krajinami i biznis. Saudská Arábia je najvýznamnejším svetovým producentom ropy, Spojené štáty ju zase zásobujú zbraňami. Obe krajiny sú spojencami aj v boji proti terorizmu.

Vzťahy medzi Západom a Rijádom sa otriasli po tom, ako začiatkom okt

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy