Keď sa Čína nebojí USA

Snímka: TASR/AP

Čínskym prezidentom je od roku 2013, generálnym tajomníkom čínskej komunistickej strany sa stal o rok skôr. Okrem týchto najvyšších hodností je aj najvyšším predstaviteľom Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády. Si Ťin-pching má v krajine povesť neohrozeného až autoritárskeho lídra. Svedčí o tom aj jeho doživotný titul zvrchovaného lídra, ktorý mu čínsky parlament odobril na jar. Pri zmocnení sa krajiny si zaumienil jej oživenie, no vybral si na to rôzne spôsoby. O tom, že Si Ťin-pching je líder svetového rozmeru, svedčí aj jeho prvé miesto v tohtoročnom rebríčku najsilnejších a najvplyvnejších ľudí na svete podľa časopisu Forbes. Ale aj colná vojna, v ktorej sa od júla vo vzájomnom udeľovaní ciel predháňa s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Inými slovami, bijú sa dve najväčšie ekonomiky sveta. Ako zmenil Si Čínu a kto má v obchodnej vojne navrch? HN prinášajú otázky a odpovede.

1. Čím je typická vláda Si Ťin-pchinga?
Súčasný čínsky prezident je nový Mao Ce-tung, znie názor viacerých analytikov. Exlídra Komunistickej strany Číny a „veľkého“ diktátora Si v niečom skutočne pripomína. Do očí najviac bije jeho neobmedzené vládnutie. Táto zmena ústavy predstavovala v krajine najväčší

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy