Keď sa Čína nebojí USA

Snímka: TASR/AP

Čínskym prezidentom je od roku 2013, generálnym tajomníkom čínskej komunistickej strany sa stal o rok skôr. Okrem týchto najvyšších hodností je aj najvyšším predstaviteľom Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády. Si Ťin-pching má v krajine povesť neohrozeného až autoritárskeho lídra. Svedčí o tom aj jeho doživotný titul zvrchovaného lídra, ktorý mu čínsky parlament odobril na jar. Pri zmocnení sa krajiny si zaumienil jej oživenie, no vybral si na to rôzne spôsoby. O tom, že Si Ťin-pching je líder svetového rozmeru, svedčí aj jeho prvé miesto v tohtoročnom rebríčku najsilnejších a najvplyvnejších ľudí na svete podľa časopisu Forbes. Ale aj colná vojna, v ktorej sa od júla vo vzájomnom udeľovaní ciel predháňa s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Inými slovami, bijú sa dve najväčšie ekonomiky sveta. Ako zmenil Si Čínu a kto má v obchodnej vojne navrch? HN prinášajú otázky a odpovede.

1. Čím je typická vláda Si Ťin-pchinga?
Súčasný čínsky prezident je nový Mao Ce-tung, znie názor viacerých analytikov. Exlídra Komunistickej strany Číny a „veľkého“ diktátora Si v niečom skutočne pripomína. Do očí najviac bije jeho neobmedzené vládnutie. Táto zmena ústavy predstavovala v krajine najväčší

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy