8. Návšteva v zemi, kde zajtra znamená už včera

Snímka: Archív HN

Učitelia smrkajú nad svojimi výplatnými páskami, nedostatok učebníc je tradíciou, na scénu vystupuje reforma školstva a za kulisami sa vyšetruje podozrivé čerpanie eurofondov. Krajinkou pod Tatrami hýbu výsostne aktuálne témy, ak sa však domnievate, že nasledujú riadky mapujúce súčasnú situáciu, mýlite sa. Horúco na jeseň bolo aj pred desiatimi rokmi. Zažite s nami deja vu na slovenskú nôtu.

Žabomyšie vojny

„Niektoré školy mali problémy stihnúť a pripraviť sa, ale reforma sa už odkladať nedala,“ vyhlasuje minister školstva Ján Mikolaj z SNS po pamätnom septembri roku 2008, keď vstúpil do platnosti nový, tzv. školský zákon. Médiá však viac kŕmia žabomyšie vojny, v tomto prípade maďarsko-slovenské. Šéf rezortu nariaďuje prepisovať všetky učebnice, v ktorých sú geografické názvy len v maďarčine a ohlas nenecháva na seba dlho čakať. Mikolaj neskôr pristupuje na kompromis dvojjazyčných názvov, s čím zase nesúhlasí Strana maďarskej koalície.

V tejto búrke akoby zaniká chronický problém s nedostatkom učebníc. Aj v zákla

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy