3. Reforma je výsmechom do tváre pedagógov, tvrdia odborníci

Snímka: ISU

V Slovenskej komore učiteľov netušia o žiadnej reforme, ktorá by sa chystala. „Aj ministerka školstva odmieta toto slovo a hovorí o rozvoji so vzletným prívlastkom národný. My vieme len o stále sa opakujúcich rozprávkach na dobrú noc,“ zdôvodnil pre HN svoje tvrdenie prezident odborárskej organizácie Vladimír Crmoman.

Komora patrí medzi najostrejších kritikov Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania. Odhliadnuc od tohto faktu však považuje za nevyhnutné, aby sa minimálne realizácia opatrení zahrnutých v implementačnom pláne na roky 2018 – 2021 začala čo najskôr. „Jeho súčasťou sú viaceré analýzy a pracovné skupiny. Tento postup je nám dobre známy a slúži na odďaľovanie času,“ povedal prezident.

Ako jeden z príkladov uviedol analýzu atraktivity profesie, keď „už dávno aj vrabce na strechách čvirikajú o chýbajúcich učiteľoch“. Dotiahnutie ich priemerných platov na úroveň 85 percent priemeru vysokoškolsky vzdelaných ľudí až o deväť rokov považuje za výsmech do tváre pedagógov. Organizácia navrhovala skokové zvýšenia platov.

Spojené nádoby

Komora iniciovala tiež založenie Koalície za spoločné vzdelávanie na podporu inkluzívneho vzdelávania. Jeho základnou podmienkou je však participácia na všetkých úrovniach. Až vo chvíli, keď bude systém otvorený a funkčný, inklúzia sa stane prirodzenou. „Nebude ju potrebné nijako špeciálne

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy