Prečo sa Venezuela rýchlo prepadá

Snímka: Reuters

Obrovský prepad hodnoty peňazí, kolabujúce zdravotníctvo, školstvo i ďalšie sféry každodenného života, milióny ľudí na úteku z krajiny. Taký je dôsledok rúcajúcej sa ekonomiky juhoamerickej Venezuely. Tá by mala podľa odhadov Medzinárodného menového fondu zaznamenať tento rok infláciu vo výške astronomických milión percent.

Prečo sa krajina, ktorá v polovici minulého storočia patrila medzi najbohatšie ekonomiky sveta, stala synonymom totálneho hospodárskeho úpadku? Má venezuelská ekonomika vôbec šancu zotaviť sa? Prečo recept, ktorý pre ňu naordinoval líder Nicolás Maduro, nemá šancu fungovať?

1. Prečo sa Venezuela ocitla vo vážnych problémoch?
Začiatkom februára budúceho roka si Venezuelčania pripomenú presne 20 rokov od chvíle, keď sa moci ujal legendárny socialistický líder Hugo Chávez. Po rokoch vlády kresťanského demokrata Rafaela Calderu, ktorý v krajine ležiacej na severnom pobreží Južnej Ameriky pomáhal zavádzať demokraciu, to znamenalo výraznú zmenu. Kým za Calderovej éry prišli do Venezuely investori, rozvíjal sa priemysel a životná úroveň obyvateľov rýchlo rástla, socialista Chávez zvolil presne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy