Keď europarlament karhá Maďarsko

Snímka: TASR

13. september 2018 vstúpil do dejín európskej integrácie ako bezprecedentný. Európsky parlament totiž po prvýkrát počas svojej existencie schválil odporúčanie, aby Európska únia začala konanie proti jednej z členských krajín pre vážne ohrozenie hodnôt podľa článku sedem Lisabonskej zmluvy. Tou zlou krajinou je Maďarsko, ktorá by pre tieto problémy mohla až stratiť hlasovacie práva. HN prinášajú odpovede, prečo sa parlament rozhodol proti Maďarsku pre takýto krok, aké to môže mať dôsledky a tiež, prečo naši europoslanci južných susedov jednotne neodsúdili.

1. Ktorá krajina Maďarsko podržala najviac?

Návrh podporilo 448 poslancov Európskeho parlamentu, 197 bolo proti a 48 sa zdržalo. Aby orgán mohol prijať odporúčanie, potreboval hlasy aspoň dvoch tretín prítomných poslancov. Zaujímavé bolo aj to, že sa Maďarska v parlamente nezastala vlastná strana, Európska ľudová strana, ktorej je vládny Fidesz členom.

Slovenskí europoslanci však za začatie konania nehlasovali jednoznačne. Dokonca sme susedov podržali najviac. Dáta, ktoré poskytol politológ z Viedenskej univerzity Laurenz Ennser-Jedenastik ukazujú, že 23 percent slovenských poslancov hlasovalo za začatie konani

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy