Prečo nás potrápili prívalové dažde

Snímka: TASR

Zaplavené cesty a podchody, nefungujúca doprava, autá do polovice zaliate vodou. Aj takto to začiatkom septembra vyzeralo v Bratislave, ktorú zasiahli prívalové dažde.

Prečo k podobným scénam dochádza čoraz častejšie? Ako súvisia so suchým a horúcim počasím, ktoré sme zažívali celé leto? Máme sa pripraviť, že tieto javy sa stanú bežnou súčasťou nášho života?

1. Aké problémy s počasím zažívala v lete Bratislava?
Prvé varovanie dostala naša metropola a časť západného Slovenska už začiatkom júna. Intenzívne búrky vtedy odstavili viaceré komunikácie. Pod vodou sa ocitol podjazd za Prístavným mostom či na priesečníku Ružinovskej a Bajkalskej ulice. Priamym dôsledkom boli niekoľkohodinové zápchy a dopravný kolaps.

Bratislavská vodárenská spoločnosť konštatovala, že príčinou vzniknutej situácie bolo upchatie dažďových vpustov slúžiacich na odtekanie vody a zablokovanie kanalizačnej siete odpadom. Tá následne nestíhala absorbovať vodu z prívalových dažďov.


Podobná situácia sa opakovala začiatkom septembra. Prudké dažde doslova zaliali ulice mesta. Voda zatopila okrme iného podchod na Trnavskom mýte, ktorý po rekonštrukcii za štyri milióny eur otvorili len niekoľko dní pred tým. V bratislavskom Novom Meste spadlo 113 milimetrov dažďových zrážok. Išlo o najväčšie množstvo namerané na celom území Slovenska. Rovnaké problémy pritom zažívalo Rakúsko, Česko aj Maďarsko.

2. Boli nedávne prívalové dažde niečím výnimočným?
Prudké dažde vrátane prívalových dažďov sa v našom priestore objavovali vždy. „Situácia z posledných týždňov bola špecifická najmä v tom, že sa zrážky vyskytli po veľkom suchu, ktoré tu panovalo celé leto. V dôsledku toho bol odtok dažďovej vody, ktorá smeruje do tokov, relatívne malý,“ tvrdí

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy