Suchá sa budú opakovať, najefektívnejšie je prispôsobiť sa im

sucho
Snímka: Reuters

Stredoeurópsky región zasiahli v uplynulých týždňoch silné prívalové dažde. Je to normálny jav, ktorý sa u nás dial aj pred desaťročiami, alebo ide o niečo nové pre naše pásmo?
Zrážky vrátane tých prívalových sa v našom priestore objavovali vždy. Situácia z posledných týždňov bola špecifická najmä v tom, že sa zrážky vyskytli po veľkom suchu, ktoré tu panovalo celé leto. V dôsledku toho bol odtok dažďovej vody, ktorá smeruje do tokov, relatívne malý. Máme teda tak trochu šťastie, že krajina bola suchá a dokázala prijať veľké množstvo spadnutých zrážok. Tým sa zároveň zlepšila situácia vyvolaná suchom.

Súviseli tieto zrážky s celkovými klimatickými zmenami, ktoré naša planéta zažíva?
Ja veľmi nerád hodnotím situáciu na základe výskytu jedného extrému. Oveľa istejší si budeme až pri určitom retrospektívnom pohľade. Pravdou však zostáva, že napríklad v porovnaní s prvou polovicou minulého storočia môžeme identifikovať jednoznačne teplejšie obdobie. Priemerná teplota je minimálne o jeden stupeň Celzia vyššia, čo nepochybne prispieva k suchu. Je pritom zaujímavé, že aj v roku 2015 bol priebeh do určitej miery rovnaký.

Čo sa pred troma rokmi dialo?
V polovici augusta bolo tiež veľké sucho, do ktorého prišla veľmi intenzívna zrážková situácia. Takže je tu určitá podobnosť

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy