Prečo sú srbskí chuligáni hrozbou

Snímka: TASR

Nedeľa, 13. mája 1990. Zhruba tri tisícky obávaných fanúšikov srbského futbalového klubu Crvena zvezda Belehrad mieria do chorvátskeho Záhrebu na zápas najvyššej juhoslovanskej ligy s úhlavným nepriateľom Dinamom. Vypuknú bitky, ktoré si vyžiadajú takmer dve stovky zranených. Vyhrotený zápas naštartoval separatistické snahy Chorvátov, ktoré o rok neskôr vyústili do krvavej vojny na Balkáne.

Fanúšikovia Crvenej zvezdy, ktorých tvrdé jadro je známe pod prezývkou Delije, pricestovali včera na Slovensko. Belehradský majster odohral v Trnave s miestnym Spartakom odvetný zápas tretieho predkola Ligy majstrov. S Crvenou zvezdou, teda po našom Červenou hviezdou, však Slováci mali viackrát do činenia aj v minulosti. Prečítajte si, kto vlastne Delije sú a prečo je pred nimi na pozore každé mesto, do ktorého počas svojich legendárnych výjazdov zavítajú.


1. Aké bolo pozadie bitky v Záhrebe?
Zápas medzi Dinamom Záhreb a Crvenou zvezdou Belehrad sa v máji 1990 konal uprostred narastajúcich nacionalistických nálad v rozpadajúcej sa Juhoslávii. Len týždeň predtým sa v Chorvátsku konalo druhé kolo prvých slobodných parlamentných volieb. V nich jasne dominovalo Chorvátske demokratické spoločenstvo neskoršieho prvého prezidenta nezávislej jadranskej krajiny Franja Tudjmana. Strana bola tvrdo separatistická a Tudjman sa neskôr negatívne zapísal do histórie kvôli úlohe v chorvátskom boji o nezávislosť. Obvineniam z vojnových zločinov unikol len vďaka svojej smrti.

Na rastúce nacionalistické tendencie Chorvátov reagovali aj fanúšikovia Crvenej zvezdy, ktorí do Záhrebu prišli v počte zhruba tritisíc. Šéfom chuligánov bol obávaný Željko Ražnatovič, prezývaný Arkan, ktorý sa neskôr počas balkánskeho konfliktu stal veliteľom polovojenskej Srbskej dobrovoľníckej gardy.

K prvým bitkám dochádzalo v centre Záhrebu už pred zápasom. Niekoľko fanúšikov bolo dokonca pobodaných nožmi. K najväčším násilnostiam však došlo na domovskom štadióne Dinama Maksimir. Oba tábory sa provokovali skandovaním hesiel ako „Zabijeme Tudjmana, toto je Srbsko, Ustašovci“ na jednej strane či „Srbi na vŕbu“ na strane druhej.

Počas zápasu sa chuligáni Dinama známi, ako Bad Blue Boys, a Delije napádali nožmi, kameňmi aj vytrhnutými sedačkami. Poriadkové sily sa pokúsili situáciu upokojiť prostredníctvom obuškov a slzotvorného plynu, ale dosiahli pravý opak. Tisícky chuligánov zaplavili ihrisko a zápas bol predčasne ukončený. Vášne vybičoval aj kapitán Dinama, hviezda chorvátskeho futbalu Zvonimir Boban, ktorý kopol zasahujúceho juhoslovanského policajta do tváre. Chránil tým fanúšika Dinama, ktorého sa policajt bosnianskeho pôvodu chystal udrieť obuškom. Od Juhoslovanského futbalového zväzu si síce Boban vykoledoval exemplárny trest, stal sa však chorvátskym národným hrdinom.

2. Vyvolal zápas vojnu na Balkáne?
Celkovo si bitky na Maksimire vyžiadali podľa odhadov 60 až 200 zranených medzi fanúšikmi aj policajtmi. Dodnes sa považuje za zázrak, že počas krviprelievania nikto nezomrel. Mimochodom, práve na tomto futbalovom svätostánku zdolalo Československo 16. júna 1976 v semifinále majstrovstiev Európy Holanďanov. Vydláždilo si tak cestu do finále, kde pokorilo favorizovaných Nemcov.

Hoci vojna na Balkáne sa oficiálne začala približne rok po osudnom futbalovom zápase, mnohí Chorváti považujú práve tento duel za začiatok ich boja za nezávislosť. Po 13. máji 1990 bolo totiž všetkým jasné, že Srbi a Chorváti už nedokážu žiť v jednom štáte. V Srbsku sa množili protichorvátske nálady, v Chorvátsku si upevňoval pozície Tudjman.

Po skončení nadchádzajúcej sezóny opustili v júni 1991 juhoslovanskú futbalovú ligu tímy z Chorvátska a zo Slovinska. To bola definitívna bodka za takou Juhosláviou, akú sme poznali dlhé desaťročia. Dňa 25. júna 1991 sa obe spomínané krajiny odtrhli a vyhlásili nezávislosť. Občianska vojna v Juhoslávii sa stala medzinárodným konfliktom.

Krvavé bitky medzi Delije a Bad Boys Blue sú dodnes príkladom toho, ako futbalové chuligánstvo dokáže prepisovať dejiny a prekresľovať mapy sveta. Svetové médiá označili zápas z mája 1990

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy