2. Gotická pevnôstka bez majiteľa

Snímka: HN Peter Mayer

Skrýva sa v húštine stromov a krovísk, niektoré z nich dokonca rastú aj zo strechy. Neskorogotická pevnôstka patrí k najstarším stavbám svojho druhu na hornej Nitre. Treba sa nainfikovať poriadnou dávkou fantázie, aby si ju človek predstavil v plnej kráse. Pred prevratom v roku 1989 sa pripravovala jej rozsiahla rekonštrukcia. O tri desaťročia neskôr sa istý človek pokúsil o vzkriesenie kaštieľa. Narazil. Zistilo sa, že národná kultúrna pamiatka nemá pána.

Galimatiáš s nehnuteľnosťou

Majiteľ menšej stavebnej firmy Milan Kováč sníval o záchrane nejakej pamätihodnosti. Spolu s historikom Jozefom Lenhartom im oči padli na kúriu, ktorej miestni nepovedia inak ako Jožičkina. Jozef bol manželom šľachtičnej Margity Kosztolányiovej. Po jej skone služobníctvo kompletne vyrabovalo interiér budovy. O briliantový prsteň prišla v truhle. Ktosi sa naň ulakomil aj s prstom šľachtičnej. Toľko legenda.

Kováč sa spočiatku s vervou pustil do diela. Obzvlášť, keď mu Lenhart prisľúbil odbornú metodickú pomoc. V tom okamihu sa na scéne objavil galimatiáš tak s nehnuteľnosťou, ako aj s pozemkami. Kúriu pôvodne vlastnila firma, ktorá zanikla ešte v roku 2010 bez právneho nástupcu.

Aktivisti chceli kvôli zastaveniu deštrukcie objektu aspoň odstrániť na vlastné náklady náletové dreviny a provizórne prekryť krov. Starostka Jana Školíková sa zaťala, že by išlo o protiprávne zásahy. „Spočiatku jej konani

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy