Rasizmom vyčnievame nad Európou

Snímka: TASR - Dano Veselský

Slovenskom v týchto dňoch rezonuje útok na Filipínca Henryho v uliciach hlavného mesta, ktorý na následky zranení aj zomrel. Incident vyvolal vášnivé diskusie či iniciatívu obyvateľov zamedziť podobným prípadom. Tieto útoky sa podľa mnohých v porovnaní s tými na Slovákov metú pod koberec. Aj keď sa zatiaľ nepotvrdil motív útočníka a hovorí sa o tom, že jeho obeťou mohol byť v daný moment aj bežný občan, vytiahol na svetlo viaceré prípady násilného správania voči menšinám na Slovensku. Pozreli sme sa na to, ako sú Slováci rasistickí, čo hovoria štatistiky či samotní cudzinci.

1. Čo hovoria údaje z minulého roka?
Podľa novely trestných kódexov na klasifikáciu rasovo motivovaného trestného činu už nie je potrebná iba skutočná, ale stačí aj domnelá príslušnosť poškodeného k niektorej rase či pôvodu. Od minulého roka tiež trestné činy extrémizmu spadajú do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry.


„V roku 2017 bolo začatých 176 trestných stíhaní pre trestné činy extrémizmu v pôsobnosti národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru,“ uviedla Denisa Baloghová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru. Z toht

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy