Rusi a Ukrajinci vyhrocujú konflikt

Snímka: TASR

Fingovaná vražda ruského opozičného novinára Arkadija Babčenka, otvorenie nového mosta spájajúceho anektovaný polostrov Krym s Ruskom či pripravovaná výstavba plynovodu Nord Stream. Všetky tieto témy v posledných týždňoch prispeli k výraznému zhoršeniu vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskom. Tie sa už štyri roky nachádzajú v stave zamrznutého konfliktu, k čomu prispieva najmä nevyriešená situácia na východe Ukrajiny.

Ako obe strany prilievajú olej do ohňa ich vzťahov? Hrozí nový konflikt na východ od našich hraníc? A čo na tento vývoj hovorí Európa a svet?


1. Rozhnevala Rusov fingovaná vražda novinára?
V stredu minulého týždňa šokovala svet správa o vražde ruského opozičného novinára Arkadija Babčenka. Ten v minulosti písal články namierené proti ruskej mafii, texty o prepojení najvyšších politikov s podsvetím, ale i kritické materiály na adresu prezidenta Vladimira Putina. Bol preto terčom častých vyhrážok smrťou. Z obáv o svoj život žil dlhší čas v zahraničí. Zabiť ho mali pred jeho kyjevským bytom strelami do chrbta.


Ešte v ten istý deň sa však ukázalo, že vražda bola len fingovaná. Na večernej tlačovej konferencii vystúpil samotný Babčenko, aby objasnil okolnosti akcie. Zinscenovala ju Ukrajinská bezpečnostná služb

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy