Aké riziká prináša obchodná vojna s USA

Snímka: Reuters

Desať percent na hliník a 25 percent na oceľ. Clá v takejto výške zaplatia od konca minulého týždňa európske firmy pri vývoze svojich produktov do Spojených štátov.

Vyhlásil týmto krokom americký prezident Donald Trump Európe obchodnú vojnu? Aký dosah to bude mať na slovenské spoločnosti? Hrozí, že sa clá rozšíria aj na autá, ktoré tvoria podstatnú časť slovenského exportu?

1. Prečo Trump zavádza ochranárske opatrenia?
Výrazné zlepšenie stavu americkej ekonomiky bolo jednou z dominantných Trumpových tém už počas jeho kampane pred prezidentskými voľbami. Make America Great Again, teda Urobme Ameriku opäť veľkou, bolo heslo, ktoré Trumpovi pomohlo dostať sa do Bieleho domu.


Už vtedy sa čoraz hlasnejšie ozývali hlasy, že nový prezident bude prijímať protekcionistické opatrenia zamerané na ochranu americkej ekonomiky na úkor spolupráce s inými časťami sveta. To sa začalo potvrdzovať v januári minulého roka, keď tri dni po svojom nástupe do funkcie amerického prezidenta podpísal Trump príkaz na odstúpenie Spojených štátov od Transpacifického partnerstva. Pred dvoma mesiacmi zase pohrozil Mexiku a Kanade odchodom svojej krajiny od Severo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy