5. Poznám ľudí, ktorí sa škaredo popálili

Snímka: Martin Marenčin

Aukčná spoločnosť Soga vznikla v roku 1996. V akom bode sa nachádza trh s výtvarným umením dnes?

Trh sa ešte stále rozvíja a v zásade sa čaká na novú generáciu. Teda detí ľudí, ktorí po roku 1989 nadobudli majetky. Naše naivné domnienky zo začiatkov stabilizácie spoločnosti sa nenaplnili.

V čom spočívali?

Že keď si bohatí ľudia saturujú luxusné povinnosti, potom príde čas aj na umenie. Táto predstava sa v širšom meradle nesplnila. Objavujú sa jednorazoví dražitelia, prípadne vznikajú zberateľské pokusy od jednotlivcov, no tých aktivít nie je veľa.

Prečo tá generácia, ktorá je už dostatočne presýtená majetkami, nemá záujem?

Zažívame to, čo sa odohrávalo v západnej Európe po nástupe priemyselnej revolúcie. Začala sa formovať buržoázia a dochádzalo ku stretom s aristokraciou. Deti šľachticov vyrastali medzi umeleckými predmetmi a mali na ne cvičené oko. Zbohatlíci preferovali menej náročné veci. Nachádzame sa v tej istej situácii, len o viac ako dve storočia neskôr. Minulý režim zmazal naše vlastné dejiny.

Zo stavebníctva poznáme pojem podnikateľské baroko. Na Slovensku stoja honosné domy, za ktorými badať veľa financií a žiaden vkus. Platí to aj vo vašej branži?

Dúfala som, že tej novej generácii by mohli pomôcť štúdiá v zahraničí, no nemám pocit, ž

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy