4. Nevyhadzujte plastové stoličky z Číny!

Snímka: archív

Svetová ekonomika sa ženie na plné obrátky. Veľkí hráči investujú peniaze nielen do tradičných cenných papierov či dlhopisov. Boháči i superboháči vo veľkom skupujú to, čomu sa hovorí alternatívne investície. Minulý rok je toho jasným dôkazom. Padali rekordy v predajnosti obrazov i šperkov v sumách, ktoré si bežný smrteľník ani nedokáže predstaviť. A tento rok, aspoň zakiaľ sa zdá, nebude výnimkou.

Pre zväčšenie infografiky kliknite na obrázok.

Snímka: HN

Vavrín víťazstva pre umenie

Už začiatkom apríla, keď sa pripravovala aukcia umeleckých zbierok z pozostalosti amerického miliardára Davida Rockefellera, znalci predpovedali, že budú padať ďalšie rekordy. Po prvej aukcii 8. mája to už bolo jasné, hoci sa celá zbierka ešte nerozpredala. Diela sa predali za 646 miliónov dolárov. Odobrali tým prvenstvo módnemu návrhárovi Yves Saint Laurentovi a jeho spolupracovníkovi, v roku 2009 sedem kúskov z ich kolekcie dosiahlo celkovú sumu 484 miliónov dolárov.

Tentoraz najvyššej cene sa tešil obraz Pabla Picassa Mladé dievča s kvetinovým košom – 115 miliónov dolárov. Celý výťažok dražby sa venoval na dobročinné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy