4. Nevyhadzujte plastové stoličky z Číny!

Snímka: archív

Svetová ekonomika sa ženie na plné obrátky. Veľkí hráči investujú peniaze nielen do tradičných cenných papierov či dlhopisov. Boháči i superboháči vo veľkom skupujú to, čomu sa hovorí alternatívne investície. Minulý rok je toho jasným dôkazom. Padali rekordy v predajnosti obrazov i šperkov v sumách, ktoré si bežný smrteľník ani nedokáže predstaviť. A tento rok, aspoň zakiaľ sa zdá, nebude výnimkou.

Pre zväčšenie infografiky kliknite na obrázok.

Snímka: HN

Vavrín víťazstva pre umenie

Už začiatkom apríla, keď sa pripravovala aukcia umeleckých zbierok z pozostalosti amerického miliardára Davida Rockefellera, znalci predpovedali, že budú padať ďalšie rekordy. Po prvej aukcii 8. mája to už bolo jasné, hoci sa celá zbierka ešte nerozpredala. Diela sa predali za 646 miliónov dolárov. Odobrali tým prvenstvo módnemu návrhárovi Yves Saint Laurentovi a jeho spolupracovníkovi, v roku 2009 sedem kúskov z ich kolekcie dosiahlo celkovú sumu 484 miliónov dolárov.

Tentoraz najvyššej cene sa tešil obraz Pabla Picassa Mladé dievča s kvetinovým košom – 115 miliónov dolárov. Celý výťažok dražby sa venoval na dobročinné účely, tak ako si to prial Rockefeller vo svojom závete. Výnimku udelil akurát svojim deťom, tie si však mohli vybrať z jeho majetku kúsky v hodnote „len“ jedného milióna dolárov. Asi ich splodil veľa.

Renomovaná konzultačná agentúra Knight Frank každoročne vydáva Wealth Report, ktorý sleduje desať hlavných tried zberateľstva. Za minulý rok si pomyselný vavrín víťazstva odnieslo umen

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy