3. Najpredávanejší maliar na svete má slovenské korene

Snímka: archív

Narodil sa síce v Pittsburghu ako Andrew Warhola, ale jeho rodičmi boli prisťahovalci rusínskej národnosti z východoslovenskej dediny Miková pri Stropkove. Svoje diela produkoval priam v masovom meradle v newyorskom štúdiu, ktoré príznačne nazval The Factory – Továreň.

Obraz sa nedá zjesť

Časopis Forbes ho zaraďuje medzi top 10 najlepšie zarábajúcich umelcov po smrti, v tomto rebríčku sa umiestňuje ako jediný výtvarník.
Warhol je jedným z hybných činiteľov rastu cien na svetovom trhu s umením. „Cenové relácie tohto umelca sa v súčasnosti pohybujú približne od 15-tisíc eur do 140 miliónov eur v závislosti od mnohých aspektov, napríklad či ide o plátno, serigrafiu, kresbu... Závisí aj od obdobia témy, edície či veľkosti,“ uviedol pre HN Martin Cubjak poverený vedením Múzea moderného umenia Andyho Warhola.

Múzeum je príspevkovou organizáciou, ktorej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj. Ako nás Cubjak informoval, inštitúcia diela svetozná

Exkluzívny obsah Hospodárskych novín

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy