1. Nové stratégie: Kalkul, vášeň i status majiteľa ku komunite

Snímka: archív

Prajete si diamant, archívne víno, historické mince alebo luxusné hodinky? Vymenovali sme len časť položiek, ktoré sa dajú triviálne pomenovať aj ako alternatívna investícia. Čo z toho všetkého si vybrať, keď už máte vankúš prepchatý bankovkami a nedá sa na ňom zaspať? Odpoveď nie je ľahká. Obraz síce dá obývačke ten správny glanc, ale horšie sa s ním v zlých časoch uteká cez hranice než s hŕstkou mincí. Tie sú síce okrúhle, ale zase nemajú kolesá ako veterán, ktorý vás cez tú hranicu prevezie.

V súčasnosti sa dostávajú čoraz viac do kurzu nové stratégie investovania. Ideálne sa javí, keď stoja na štyroch pilieroch, alebo ak chcete terminus technicus – štvorkošová diverzifikačná stratégia. Časť prostriedkov plynie do menej rizikových a likvidnejších zdrojov, časť do reálnych nehnuteľností či pozemkov, ďalší diel do rizikovejších aktív a tým posledným je alternatívne investovanie, ako napríklad umenie.

Posledný „kôš“ má svoje výhody, keď už v ničom inom, tak pohľad na bankový výpis s niekoľkými nulami síce blaží účtovníkov, ale predsa len je krajší pohľad na van Gogha.

Do umenia sa púšťajú aj veľké finančné kolosy. Deutsche Bank začala svoju zbierku budovať ešte v 70. rokoch minulého storočia a dnes jej niekoľko desiatok tisíc umeleckých diel tvorí jednu z najväčších zbierok na svete.

Výnosnejšie ako dlhopisy

Zbierkové predmety dokázali britským investorom od začiatku 19. storočia až po súčasnosť zaručiť väčší výnos po zdanení ako dlhopisy za rovnaké obdobie. Tvrdí to štúdia spoločností Credit Suisse Research Institute a London Business School z minulého roku. Podľa nich dokonca aj tradičné overené komodity ako zlato alebo striebro za posledných zhruba 120 rokov investorom priniesli menšie výnosy ako dlhopisy či zbierkové predmety.

Ako ukázal prieskum Wealth Report 2017, ktorý realizovala J&T Banka, Slováci hneď za investíciami do akcií zahraničných firiem (32 percent) považujú za najzaujím

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Najčítanejšie témy