Ako Rím drží v pozore celú Európu

Snímka: TASR

Výrazné úľavy v správe verejného dlhu, tvrdý postup voči státisícom migrantov v krajine či ústretovejšie vzťahy voči Rusku. Aj tieto témy patria medzi priority novej talianskej vlády, ktorá vzišla po marcových parlamentných voľbách v tejto juhoeurópskej krajine.

Čo bude úradovanie novej vlády znamenať pre Európu a euro? A prečo sa na plány Ríma pozerajú s nedôverou medzinárodné trhy aj partneri v ostatných krajinách Európskej únie?

1. Kto bude Taliansku vládnuť?
Povojnové Taliansko je známe tým, že len máloktorý kabinet dovládol do konca. Predčasné voľby sú tam bežnou záležitosťou, rovnako ako rýchle striedanie premiérov. Dôvodom je značná rozdrobenosť talianskej politickej scény a nutnosť vytvárať koaličné vlády často medzi stranami, ktoré majú rozdielne priority.


Víťazom marcových volieb sa stalo populistické Hnutie piatich hviezd, ktoré okrem iného sľubuje zavedenie základného nepodmienečného príjmu vo výške 780 eur. Vládu sa chystá vytvoriť s Ligou severu, ktorá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy